Naukowcy wcale nie znaleźli 512-letniego rekina. Okazało się, że był młodszy o przynajmniej jedno stulecie

Rekiny grenlandzkie (Somniosus microcephalus) pochodzą z Arktyki i Północnego Atlantyku i mogą urosnąć do długości do 7 metrów, ważą do 1200 kilogramów.
Rekiny grenlandzkie (Somniosus microcephalus) pochodzą z Arktyki i Północnego Atlantyku i mogą urosnąć do długości do 7 metrów, ważą do 1200 kilogramów. Foto: YouTube.com / GEERG (screen)
Media rozgrzały wyobraźnię czytelników, donosząc o 512-letnim rekinie grenlandzkim, który został złowiony w sieci. Naukowcy studzą ten entuzjazm – okazuje się, że samica złowiona przypadkiem w wodach północnego Atlantyku jest o ponad 100 lat młodsza, niż pierwotnie przypuszczano.

Skąd wzięło się całe zamieszanie? Rekiny grenlandzkie to jedne z najbardziej tajemniczych zwierząt na Ziemi. Ich biologia jest słabo zbadana, bo i sam gatunek jest trudny do obserwacji.

Te rekiny mają bardzo powolny metabolizm. Poruszają się z prędkością dochodzącą do 1 stopy (30 cm) na sekundę. Są podwodnymi śmieciarzami, wyjadają różne resztki, które opadają na dno. Rekiny grenlandzkie operują zarówno przy powierzchni, jak i na głębokościach dochodzących do 2800 metrów, gdzie ciśnienie przekracza 277 barów. Dla porównania – w samochodowej oponie mamy na ogół 2 bary.

Rosną w tempie zaledwie 1 cm rocznie, ale jest to raczej przypuszczenie, niż pewnik. Dlatego też w pierwszej chwili oszacowano wiek złowionej samicy na 512 lat – miała bowiem ponad 5 metrów długości. A to błąd.
Naukowcy na ogół szacują wiek rekinów na podstawie zwapniałych kręgów w ich kośćcu. Problem w tym, że rekiny grenlandzkie mają miękki szkielet, który nie twardnieje. Naukowcy zbadali więc tkanki pobrane z oka samicy i poddali je datowaniu radiowęglowemu. Dzięki temu oszacowali wiek rekina na co najmniej 272 lata, maksymalnie 512, ale najbardziej prawdopodobny wynik to 390 lat.

Wiek rekina określili naukowcy z Greenland Shark and Elasmobranch Education and Research Group (GEERG). Kierujący badaniami Julius Nielsen podkreśla, że nawet najniższa część przedziału wiekowego – co najmniej 272 lata – nadal czyni z grenlandzkich rekinów najdłużej żyjące kręgowce znane nauce. Mimo wszystko nawet nie zbliżają się jednak do długowieczności hydry. To słodkowodne polipy, bezkształtne bezkręgowce. Ciągle regenerują własne komórki i naukowcy uważają, w odpowiednich warunkach mogą żyć wiecznie.


źródło: LiveScience.com
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.