Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Dzięki polskiemu wynalazkowi przestaniemy faszerować się antybiotykami

Tomasz Gondek i Dawid Nidzworski, twórcy Flu SensDX
Tomasz Gondek i Dawid Nidzworski, twórcy Flu SensDX Foto: Jan Rusek / Agencja Gazeta
Odrobina śliny na czujniku wystarczy, by w ciągu kilku sekund zbadać przyczyny choroby pacjenta. Będzie to mogła zrobić nawet pielęgniarka w poczekalni, by oddzielić lżej chorych od zarażających. Polscy inżynierowie zapowiadają, że czujnik Flu SensDX trafi na rynek już za kilka miesięcy.

Sercem urządzenia jest sensor, który reaguje na patogeny i potrafi wykryć, czy źródłem dolegliwości przeziębieniowej są bakterie czy wirusy.

Sensor zawdzięcza swoje właściwości diamentowym warstwom o grubości kilku mikrometrów. Materiał do badania będzie się nanosić za pomocą tanich, wymiennych końcówek.

Dzięki temu lekarz będzie mógł szybko zaordynować właściwą terapię. Dziś często zdarza się, że chorzy z ciężką infekcją dostają aspirynę czy paracetamol a lekko przeziębieni są traktowani antybiotykami.

Co więcej – badanie będzie można przeprowadzić jeszcze w poczekalni, dzięki czemu da się szybko oddzielić lżej chorych od zarażających wirusami. Do tej pory takie badania były drogie i czasochłonne – wyniki przychodziły po kilku dniach.

Sensor Flu SensDX to dzieło polskich inżynierów. Ma trafić na rynek już w 2018 roku. Urządzenie może też okazać się pomocne w wykrywaniu wielu innych chorób a nawet nowotworów.

Czujnik opracowała firma SensDx. Jej prezesem jest Tomasz Gondek, wcześniej był wiceszefem wrocławskiego EIT Plus oraz dyrektorem rozwoju biznesu w działającej w naszym parku technologicznym spółce Saule Technologies – stworzonej przez Olgę Malinkiewicz i zajmującej się badaniami na perowskitami.

Za część technologiczną przedsięwzięcia odpowiada dr inż. Dawid Nidzworski, uzdolniony naukowiec, który wywodzi się z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

źródło: RadioZet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.