Chodzi o Apple Pay, usługę, dzięki której można płacić iPhone’em zbliżeniowo, jakby to była karta płatnicza. Rozmowy z popularnym producentem elektroniki podjęło 5 banków działających w Polsce - informuje Cashless. Pytanie, czy banki zgodzą się płacić daninę Apple'owi. Użytkownicy Androida z bliźniaczego rozwiązania mogą korzystać od zeszłego roku.
O sprawie informuje branżowy serwis cashless.pl. Podkreśla, że to wciąż informacje nieoficjalne, ale „potwierdzone w kilku niezależnych i sprawdzonych źródłach”.
Usługa Apple Pay działa w oparciu o technologię NFC, dostępną w praktycznie każdym nowszym smartfonie. Jest tożsama z płaceniem kartą - użytkownik zbliża telefon do terminala, wybiera kartę, z której ma być ściągnięta zależność, potwierdza na iPhonie wykonanie płatności.
Apple Pay w Polsce?
Jak pisze cashless.pl, część banków nie zdecydowała się na współpracę z Apple, ale kilka z nich podjęło rozmowy, w tym. m.in. Alior czy mBank. Jeśli się powiodą, usługa zadebiutowałaby w drugim kwartale 2018 r.
Jednak po drodze coś się może nie udać. Choćby przez fakt - jak pisze cashless - że Apple pobiera od banków prowizję za taką współpracę. I to jest główny punkt negocjacji.
Do wygody i potencjału tej technologii nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Infrastruktura jej sprzyja, bo zdecydowana większość terminali w Polsce jest kompatybilna z płatnościami bezstykowymi. Polacy są bardzo wrażliwi na wzrosty cen, stąd nie wiadomo, czy banki same przełkną koszt daniny na Apple, czy przerzucą go na klientów. Z drugiej strony - użytkownicy iPhone’ów przyzwyczajeni są do płacenia i statystycznie płacą więcej za usługi i aplikacje.
Google żadnych opłat nie pobiera. Android Pay zadebiutował w Polsce w 2016 r., po kilku miesiącach z usługi korzystało ponad 70 tys. osób. Mało, zważając na liczbę Polaków płacących kartą, ale z drugiej strony - to usługa bardzo perspektywiczna. Polscy użytkownicy nie raz dowiedli, że po początkowym okresie nieśmiałości, szybko adaptują nowinki technologiczne.
Jak płacić telefonem zbliżeniowo?
Z Android Pay współpracuje 11 banków działających w Polsce. To m.in. Alior, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas, mBank. W zestawieniu wciąż brakuje kilku dużych graczy jak Millenium czy ING.
Warto wspomnieć, że użytkownicy, którzy nie mają iPhone’a lub ich bank nie współpracuje z Android Pay, nie są skazani na „plastik”.
Mówimy tu o płatnościach HCE, które oferują w zasadzie wszystkie banki. W aplikacji bankowej tworzymy niejako wirtualną kartę. Z perspektywy użytkownika wygląda to identycznie, jak płatność kartą - wystarczy zbliżyć telefon do terminala.
Bardzo wygodną alternatywą jest system płatności Blik. Tu płatność polega na wybraniu odpowiedniej opcji w aplikacji mobilnej banku, podaniu sprzedawcy specjalnego, sześcioznakowego kodu, a później potwierdzeniu zlecenia płatności w aplikacji.