Samokrytyka Facebooka. Portal społecznościowy przyznaje się do swojej "ciemnej strony"

Facebook krytycznym okiem przygląda się mediom społecznościowym
Facebook krytycznym okiem przygląda się mediom społecznościowym Fot. mat. prasowe
Facebook postawił tym razem na autokrytykę. Wskazuje na swoje mocne strony, ale i pokazuje, że czasem korzystanie z portalu nie sprzyja użytkownikom.

Psycholog Sherry Turkle przekonuje, że smartfony na nowo definiują nowoczesne relacje. W efekcie czynią nas „samotnymi razem”. W podobnym tonie wypowiada się socjolog Claude Fischer, który twierdzi, że technologie nas rozdzielają. Z kolei specjalistka Jean Twenge wskazuje na wzrost depresji nastolatków, za który odpowiada nadmierne korzystanie z technologii, czytamy na newsroom.fb.com.

Popularny portal społecznościowy chce być miejscem, które pozwoli na interakcje z przyjaciółmi i rodziną. Nie chodzi jednak o pogarszanie tych relacji, tylko ich wzmacnianie. Dla giganta jest to ważne, bo zdaje sobie sprawę, jak bardzo szczęście i zdrowie zależy od naszych relacji z innymi.

Facebook pisze o dwóch stronach mediów społecznościowych: ciemnej i jasnej. Tak, jak w realnym życiu, korzystając z nich, możemy wchodzić w interakcje lub po prostu biernie obserwować inne osoby. Obserwowanie innych może prowadzić do tego, że poczujemy się gorzej, zaś kontakt sprzyja poprawie naszego samopoczucia


Bierna konsumpcja informacji – czytania, a nie wchodzenie w interakcje z ludźmi – sprawia, że czujemy się gorzej. Na Uniwersytecie Michigan przeprowadzono nawet eksperyment, który to potwierdza. Wybrani studenci zostali przydzieleni do czytania Facebooka przez 10 minut. Reszta miała zaś wysyłać posty lub rozmawiać z przyjaciółmi. Pierwsza grupa pod koniec dnia była w gorszym nastroju niż druga.

Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca znane, ale naukowcy przypuszczają, że czytanie o innych w sieci prowadzi do porównań, zwłaszcza że często np. na Facebooku ludzie pokazują siebie od przekoloryzowanej strony.

Badania Roberta Krauta przeprowadzone na Uniwersytecie Carnegie Mellon wykazało, że ci, którzy wysłali lub otrzymali więcej wiadomości, komentarzy i postów na osi czasu, zanotowali poprawę w zakresie wsparcia społecznego, walki z depresją i samotnością.

źródło: newsroom.fb.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.