UOKiK walczy z oszustami. Publikuje listę biznesów, na które powinniśmy uważać

UOKiK przestrzega przed wybranymi instytucjami
UOKiK przestrzega przed wybranymi instytucjami Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
UOKiK przestrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty czy diament, a przy okazji wymienia podejrzane instytucje.

– Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądze – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK wskazuje, że w mediach społecznościowych i innych środkach przekazu, a ponadto na specjalnych imprezach, zalewa się nas agresywnym marketingiem – obietnicą łatwego, szybkiego i wysokiego zarobku. Podają przykłady haseł stosowanych przez nieuczciwe firmy: „zarabianie bez wychodzenia z domu”, „Pani X kiedyś była sprzątaczką, teraz zarabia miliony”.

Urząd przypomina, że piramidy finansowe są nielegalne i działają tak, że powierzone im pieniądze – wbrew zapewnieniom – nie są inwestowane. UOKiK wyjaśnia przy okazji, jak działa piramida finansowa.

Wpłacamy pieniądze i polecamy inne osoby, za których zarekomendowanie otrzymujemy pieniądze – pochodzą one z wpłat osób, które poleciliśmy i które one poleciły dalej. Tak to my, wraz z osobami które poleciliśmy, finansujemy piramidę. W pewnym momencie system upada, bo wpłacane środki nie są nigdzie inwestowane, więc nie mogą przynosić zysków.


UOKiK wymienia podejrzane biznesy: FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla, Netleaders, CL Singapore w Singapurze, One Life Network z Belize, Mart Diamonds w Warszawie (spółka, która oferuje inwestycje w diamenty), Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach, Prevalue Cooperative Owners w Warszawie, Fundacja Berkeley w Łodzi, Questra Holding Inc., Questra World Global S.L., Atlantic Global Asset Management, Gold I Global Online Limited, Goldsaver i Lyoness.

Ponadto, UOKiK przygląda się też działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, nwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne „inwestycje” alternatywne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.