Dramat niemieckiej firmy. Chciała rozwijać nad Wisłą nowoczesne technologie, ale Polacy nie chcą w niej pracować

Zakład BMZ w Gliwicach
Zakład BMZ w Gliwicach Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
Batterien-Montage-Zentrum (BMZ) to kolejna ofiara rynku pracownika. Jesienią 2017 roku jej polski oddział otworzył fabrykę w Gliwicach. Pracownikom oferuje liczne benefity, m.in. kartę mulitisport i dofinansowania do wakacji czy posiłków. Mimo tego, chętnych znaleźć nie może.

- BMZ Poland otworzyło nową fabrykę. Rozwiązania tworzone w Gliwicach trafią na europejskie rynki - ekscytowała się we wrześniu "Gazeta Wyborcza". Z czasem entuzjazm jednak opada. Spółka nie może bowiem znaleźć wystarczającej liczby pracowników.

Niemiecka firma jest ucieleśnieniem tzw. american dream. Powstała w 1994 roku jako start-up, dzisiaj ma już status globalnej korporacji. BMZ zajmuje się produkcją systemów zasilania do pojazdów elektrycznych. A że popyt na tego typu formę transportu rośnie, rosną również zyski Batterien-Montage-Zentrum. Niedawno media donosiły o kontrakcie, w ramach którego BMZ ma dostarczyć 1000 zestawów akumulatorów do autobusów elektrycznych firmy Eurabus za równe 150 mln euro.

Nad Wisłą dynamika jednak wyhamowała. Niedawno otwarty za 9 milionów euro zakład w Gliwicach boryka się bowiem z problemem braku pracowników. Do tej pory BMZ zatrudniło tam 700 pracowników, z rekrutacją kolejnych 150 ma już jednak duże problemy. Niemcy szukają do swojej fabryki m.in. specjalistów IT i inżynierów.

– Informacja prasowa o zwiększaniu zatrudnienia w gliwickim oddziale BMZ opatrzona była adnotacją o trudnościach, jakie firma ma z pozyskaniem pracowników – zauważa portal wysokienapiecie.pl

Co jest tego przyczyną? W rozmowie z portalem Jakub Gontarek, ekspert rynku pracy w Konfederacji Lewiatan, opowiada, że w Polsce jest zbyt mały rynek specjalistów-praktyków. Zdaniem eksperta, większość z nich rozwija się w „sferze teoretyczno-intelektualnej” i nie pracuje na rzecz biznesu.


źródło: wysokienapiecie.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.