Świat stanął na głowie. Edward Snowden wśród współtwórców darmowej aplikacji do szpiegowania

Edward Snowden, współtwórca Haven.
Edward Snowden, współtwórca Haven. Fot. PrntScr
Albo szpiegowania szpiegów. Haven jest bowiem aplikacją, która w założeniu ma chronić przed naruszaniem naszej prywatności. W założeniu, bowiem aplikacji śledzącej ruch w pomieszczeniu, czy monitorującej manipulowanie przy urządzeniu mogliby równie dobrze używać szpiedzy, próbujący dobrać się do naszych tajemnic, małżonkowie tropiący niewierność partnera czy biznesowi partnerzy, próbujący sprawdzić, czy wspólnik nie kombinuje na boku.

Założenie aplikacji jest dosyć proste: to oprogramowanie typu open source, przeznaczone na smartfony z systemem Android – w szczególności niedrogie, starsze urządzenia. Haven kontroluje urządzenia wbudowane w telefon: kamerę, dyktafon czy przyspieszeniomierz. Wykrywa w ten sposób poruszenie telefonu i wysyła powiadomienie do użytkownika, w formie SMS czy wiadomości na witrynę opartą na sieci Tor.

W intencji twórców – a poza Snowdenem za projektem stoi organizacja Freedom of the Press, stworzona przez brytyjską gazetę „The Guardian” – żaden system szyfrowania nie jest doskonały. W efekcie najskuteczniejsze są sposoby najprostsze. Żeby dobrać się do jakiegoś urządzenia, trzeba je przecież poruszyć.

Przykładowo, zostawiamy telefon w hotelowym pokoju, na laptopie. Pod naszą nieobecność ktoś wchodzi do pokoju i zaczyna dobierać się do któregoś z tych urządzeń, choćby chcąc otworzyć laptopa lub go przestawić. Haven sprawi, że gdy wykryty zostanie ruch, smartfon zrobi zdjęcie i wyśle sygnał. Oczywiście, w ten sposób zarejestrowana może zostać hotelowa sprzątaczka, ale też każdy inny intruz, który będzie miał chrapkę na manipulowanie przy naszych urządzeniach.


Oczywiście, aplikacja ma swoje słabe strony – musi być przecież cały czas w zasięgu sygnału internetowego, szybko rozładowuje baterie czy może ogłaszać fałszywe alarmy. Ale na upartego może też służyć za najprostszy system alarmowy w domu czy biurze. Aplikację można znaleźć w sklepie Google Play.

źródło: Tech Crunch
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.