Dosyć lekceważenia pracowników. Olbrzymia większość ogłoszeń o pracę nadaje się do kosza

Oczekiwania kandydatów do pracy rozmijają się z ofertami pracodawców nawet o 50 proc.
Oczekiwania kandydatów do pracy rozmijają się z ofertami pracodawców nawet o 50 proc. Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta
84 procent ankietowanych przez Work Service oraz portal Kariera.pl chce, żeby w ogłoszeniach z ofertami pracy znalazły się informacje o proponowanym wynagrodzeniu. Bez tej informacji proces rekrutacyjny to olbrzymia strata czasu – dla obu stron zresztą.

Nawet o 50 procent potrafią się rozmijać oczekiwania kandydatów do stanowiska z tym, co ma do zaoferowania potencjalny pracodawca – twierdzi Grażyna Raszkowska. Problem w tym, że zanim do tego obopólnego rozczarowania dojdzie, zarówno rekrutujący, jak i rekrutowani muszą stracić sporo czasu – podkreślała w debacie, jaka toczyła się na antenie Polskiego Radia. A i rozmowa kwalifikacyjna staje się drogą przez mękę. Wprowadzenie tej zmiany do ogłoszeń byłoby więc znacznym uproszczeniem.

Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych nie ukrywa, że polscy pracodawcy nie radzą sobie z szukaniem pracowników w czasach „rynku pracownika”. – Najczęściej narzekają na niemożność znalezienia pracowników z powodu zbyt niskiego wynagrodzenia, które im się proponuje – dorzuca.

– Przez lata pracodawcy przyzwyczaili się do podejścia, że jeśli nie ten pracownik, to inny – mówił z kolei Nikolay Kirov, dyrektor ds. strategii i rozwoju Executive Business School Akademii Leona Koźmińskiego. Podejście tego typu rzeczywiście funkcjonowało w wielu branżach. W innych z kolei oczekiwano od kandydatów propozycji płacowych i wybierano te osoby, których finansowe oczekiwania były najniższe. Dziś o tamtej konkurencji nie ma co marzyć: najlepiej widać to w branży budowlanej, gdzie – jeżeli nie spełnia się warunków zatrudnionych – pracownicy potrafią zejść z placu budowy i w ciągu jednego dnia wylądować w innej firmie.


Reliktem dawnych stosunków na rynku pracy pozostają zakłady, które mają dominującą pozycję w danym mieście lub okolicy. Zatrudnieni tam pracownicy, a nawet część specjalistów, musi się godzić z tym, co zaoferuje pracodawca – bo zmiana wiązałaby się np. z koniecznością przeprowadzki, na co wiele osób decydować się nie chce. Z drugiej jednak strony, jesteśmy coraz bardziej skłonni do szukania innej pracy: z badań GUS wynika, że łatwiej nam znaleźć nową pracę niż doczekać się podwyżki w dotychczasowej.

źródło: wnp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.