Producent psiej karmy z Niepołomic w wyrafinowany sposób oszukiwał klientów. Sąd właśnie potwierdził oskarżenia

Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny
Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny 123rf.com
Producent kociej i psiej karmy Royal Canin Polska działał w zmowie ze swoimi dystrybutorami na niekorzyść klientów – orzekł sąd apelacyjny. Podtrzymał również kary finansowe nałożone na RCP przez UOKIK.

Royal Canin Polska to producent psiej i kociej karmy. W 2010 roku Główny Lekarz weterynarii oskarżył firmę o nielegalne porozumienie z 5 dystrybutorami. Sprawa dotyczyła dietetycznej karmy „Veterinary Diet”. Dystrybutorzy ograniczyli jej sprzedaż do gabinetów weterynaryjnych. W ten sposób potencjalni kupcy nie dość, że płacili za towar więcej, to jeszcze musieli uiszczać opłaty za dodatkową wizytę ze swoim pupilem.

Na producenta skargę złożyło kilkuset klientów. Firma z Niepołomic tłumaczyła się, że nadzór weterynarzy jest konieczny ze względu na badania naukowe. UOKiK-u to jednak nie przekonało. W 2013 roku prezes urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel nałożyła na całą szóstkę kary finansowe. Sąd apelacyjny nieco zmniejszył jednak ich wysokość. Royal Canin Polska zapłaci 1,6 mln złotych, a jego dystrybutorzy – od 11 tys. do 300 tys. złotych.

– Zawężenie kanałów dystrybucji karmy „Veterinary Diet” nie tylko ograniczało konkurencję, lecz miało też zdecydowany wpływ na końcową cenę płaconą przez konsumentów – pisała ówczesna prezes UOKIK.

źródło: Puls Biznesu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.