Rosyjski blamaż. Posłali wartego 155 mln złotych satelitę pod zły adres

Rosjanie pomylili kosmodromy i dlatego stracili wartego 155 mln złotych satelitę
Rosjanie pomylili kosmodromy i dlatego stracili wartego 155 mln złotych satelitę Foto: Kremlin.ru
Rząd Federacji Rosyjskiej przyznał się do kompromitującego błędu, który był przyczyną utraty wartego miliony satelity. Okazało się, że Rosjanie pomylili kosmodromy. Maszynę zaprogramowano do startu z Bajkonuru, ale wystrzelono ją z oddalonego o 5,5 tys. km dalej obiektu Wostocznyj.

Satelita meteorologiczny Meteror-M został wyniesiony przez rakietę Sojuz 2.1b na orbitę okołoziemską w zeszłym miesiącu. Niedługo po starcie Rosjanie stracili kontakt z obiektem i stało się jasne, że trzeba go spisać na straty.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin przyznał właśnie, że przyczyną utraty wartego 2,6 miliarda rubli (ponad 155 milionów złotych) satelity, był "zawstydzający błąd programowania".

Okazało się, że specjaliści z agencji kosmicznej Roskosmos zaprogramowali rakietę do startu z kosmodromu Bajkonur. Ten obiekt znajduje się w Kazachstanie i jest dzierżawiony przez Rosję.

Władze Federacji Rosyjskiej uruchomiły jednak drugi kosmodrom o nazwie Wostocznyj i to z niego startowała rakieta z satelitą. Wostocznyj został uruchomiony dopiero w zeszłym roku i do tej pory wystrzelono z niego jedynie jeden obiekt. Sojuz z Meteorem był drugi – prawdopodobnie z tego powodu specjaliści z Roskosmosu zapomnieli o prawidłowym zaprogramowaniu trasy rakiety.

Wostocznyj leży blisko granicy z Chinami, miał być najnowocześniejszym tego typu obiektem na świecie. Jego budowa była jednak mocno opóźniona.

źródło: TVN24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.