To tu wykuwa się innowacyjność. Te firmy nie tylko dużo inwestują w B&R, ale mają też wiele wspólnego z Polską

Niektóre światowe koncerny chętnie inwestują w placówki badawczo-rozwojowe w Polsce. Na zdjęciu prace nad technologią ''języka migowego'' do komunikacji z autem, jakie przebiegają w Centrum Technicznym w Krakowie, założonym przez Delphi
Niektóre światowe koncerny chętnie inwestują w placówki badawczo-rozwojowe w Polsce. Na zdjęciu prace nad technologią ''języka migowego'' do komunikacji z autem, jakie przebiegają w Centrum Technicznym w Krakowie, założonym przez Delphi Materiały prasowe
W tegorocznej edycji Globalnego Indeksu Innowacyjności, który porównuje dane ze 127 państw, Polska zajęła dopiero 38. miejsce. Wciąż na tle Europy, zwłaszcza krajów leżących w jej zachodniej części, odgrywamy bardziej rolę ''montowni'' niż innowatora. Nie oznacza to jednak, że renomowane marki, szukające przyjaznego miejsca do rozwijania innowacji, przechodzą obojętnie obok naszego kraju.

Coraz więcej międzynarodowych koncernów lokuje w Polsce swoje centra badawczo rozwojowe. Prezentujemy firmy, które nie tylko inwestują olbrzymie środki w prace B&R w skali globalnej, ale także aktywnie działają na tym polu w Polsce, opracowując produkty i technologie, z których korzystają zarówno ich zagraniczne oddziały, jak i konsumenci na całym świecie.

ABB

Międzynarodowy koncern z siedzibą w Zurychu od lat pozostaje liderem w przełomowych technologiach, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Działając w takich branżach jak automatyka, robotyka i energetyka, produkuje m.in. aparatury rozdzielcze, stacje i systemy elektroenergetyczne, transformatory oraz roboty przemysłowe.

Średnioroczne wydatki na badania i rozwój grupy ABB na świecie to 1,4 mld dol. W Polsce szwajcarski koncern jest obecny od ćwierć wieku, zatrudnia tu łącznie 4600 osób w 11 fabrykach i 25 biurach rozmieszczonych w 8 lokalizacjach. Ponad połowa miejscowych wynalazków trafia na eksport do większości krajów świata. W Krakowie mieści się jedno z 7 centrów badawczych ABB, które otwarto w 1997 roku.

Dzięki działalności krakowskiego centrum firma przez kilka lat zajmowała pierwsze miejsce w polskim rankingu innowacyjności, rejestrując najwięcej patentów w kraju. Naukowcy realizują tu projekty z dziedzin takich jak elektroenergetyka, energoelektronika czy technologie monitoringu. W krakowskim centrum powstał chociażby system rekuperacji energii ABB, zainstalowany potem w stambulskim metrze.

PMI

Jeden z największych koncernów tytoniowych swoją innowacyjną działalność prowadzi w dwóch centrach badawczo-rozwojowych – w Szwajcarii i Singapurze. Dzięki nowoczesnej aparaturze przeprowadzane są tam testy toksykologiczne i kliniczne substytutów papierosów. W dwóch ośrodkach pracuje ponad 400 naukowców, inżynierów i ekspertów, wśród których nie brakuje też naszych rodaków.


W ostatnich latach koncern szczególnie angażuje się w rozwój produktów potencjalnie obniżonego ryzyka (RRP) będących alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Do tej pory na badania i rozwój tzw. bezdymnych papierosów PMI przeznaczył ponad 3 miliardy dolarów. Rezultatem 10-letnich badań w tym zakresie jest m.in. bazująca na podgrzewaniu tytoniu technologia IQOS. Osobą odpowiedzialną za rozwój i komercjalizację RRP w globalnym PMI jest Polak – Mirosław Zieliński, Prezes ds. Produktów Obniżonego Ryzyka.

Zaawansowane projekty B&R dotyczące IQQS firma prowadzi również w Polsce, gdzie ma 4 spółki (w tym nowoczesne centrum produkcyjne w Krakowie), w których zatrudnia ponad 3000 pracowników. Jedno z badań klinicznych w zakresie stosowania RRP przeprowadzono w Kajetanach koło Warszawy. PMI sfinansował też innowacyjny w skali świata projekt oceny wpływu Systemu Podgrzewania Tytoniu na mitochondria, którego realizację oddał w ręce naukowców z Instytutu Nenckiego.

Roche

Jeden z największych koncernów biotechnologicznych na świecie, produkujący leki oraz dostarczający aparaturę medyczną na całym świecie, duży nacisk w zakresie prac B+R (corocznie to inwestycje rzędu 10 mld franków szwajcarskich) kładzie również na rozwój obszaru IT. Działalność ta sprowadza się przede wszystkim do tworzenia i wdrażania oprogramowania wspierającego wszystkie oddziały Roche.

Bardzo wiele innowacji z dziedziny informatyki wdrażanych przez międzynarodowy koncern powstaje w Polsce za sprawą Globalnego Centrum Rozwiązań IT z siedzibą w Warszawie i dodatkowym biurem w Poznaniu. Ośrodek ten zatrudnia ponad 400 osób (1/4 personelu stanowią kobiety), które na co dzień zajmują się opracowywaniem rozwiązań technologicznych na rzecz ochrony zdrowia.

Tworzone przez centrum innowacyjne oprogramowanie obejmuje m.in. aplikacje wspierające badania kliniczne nad nowymi lekami, programy pozwalające na produkcję leków w bezpiecznych warunkach, systemy optymalizujące wewnętrzne procesy firmy oraz platformy do budowy poświęconych zdrowiu portali internetowych. Warto też pamiętać, że Roche wraz z Centrum Onkologii-Instytutem uruchomił Centrum Naukowo-Przemysłowe, pierwszy w Polsce onkologiczny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz.

Aptiv

Znana wcześniej pod nazwą Delphi Automotive spółka zajmuje się światową produkcją części dla przemysłu samochodowego. W swoich pracach koncentruje się głównie na przyszłościowych rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianej mobilności. Jest więc jednym z kilku dostawców w branży motoryzacyjnej, którzy rozwijają technologie projektowane z myślą o w pełni automatycznej jeździe samochodem.

Od 2000 roku prace nad rozwojem nowoczesnych komponentów motoryzacyjnych przebiegają w Centrum Technicznym w Krakowie, największym wielozadaniowym ośrodku badawczo-rozwojowym technologicznej firmy w Europie. Personel krakowskiego oddziału Aptiv liczy ok. 2000 osób, z czego 1,3 tys. stanowią inżynierowie zajmujący się elektroniką, oprogramowaniem i bezpieczeństwem jazdy.

Pracownicy Centrum Technicznego w Krakowie m.in. zaprojektowali pierwszy system sterowania gestami dla motoryzacji, a także brali udział w pracach nad pierwszym pojazdem autonomicznym, który samodzielnie przemierzył Stany Zjednoczone. Celem, jaki stawia sobie tutejszy zespół, jest stworzenie technologii, która pozwoli urzeczywistnić wizję świata z zerową liczbą wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.