Naukowcy zrobili z roślin coś, co sprawi, że inaczej spojrzysz na świat. Zastąpią ci żarówkę

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) stworzyli rośliny, które świecą w ciemnościach. Dzięki temu odkryciu będzie można w przyszłości oświetlać domy za pomocą roślin, która każdy ma w domu. Tak ekologicznych "żarówek" jeszcze nie było.


Światło, które wytwarzają stworzone przez naukowców rośliny jest dość słabe. Można je zaobserwować jedynie przez cztery godziny dziennie. Ale plany naukowców z MIT są bardzo ambitne. Chcą bowiem, by rośliny świeciły jaśniejszym światłem, które będzie widziane zdecydowanie dłużej.

Jeśli eksperyment się powiedzie, rośliny będą mogły służyć do oświetlania np. chodników czy pomieszczeń. Do uzyskania świecących roślin wykorzystano specjalny enzym - lucyferazę. To właśnie on sprawia, że zwykłe rośliny zaczynają świecić w ciemnościach.

Do roślin, które brały udział w eksperymencie, naukowcy wtłoczyli pod ciśnieniem nanocząsteczki krzemionki z lucyferazą. Naukowcy wykorzystali w badaniu jarmuż, rukiew wodną i szpinak. Są to rośliny, który wszyscy dobrze znają, znajdują się w niemal każdej kuchni. Dzięki niecodziennemu eksperymentowi, będzie można zastosować je nie tylko do przyrządzania smakowitych potraw.


Badania finansowane są przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy świecące rośliny zostaną wprowadzone na rynek. Nie ujawniono też, ile pieniędzy pochłonęły badania nad nowym zastosowaniem roślin.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby