To już przesądzone: rachunki za prąd będą wyższe. Wystarczył podpis prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy, poinformowała o tym w piątek Kancelaria Prezydenta. Oznacza to ni mniej, ni więcej, jak wyższe rachunki za prąd.

W ustawie chodzi o wsparcie firm energetycznych dzięki dodatkowemu wynagrodzeniu, czyli opłatom mocowym. Elektrownie zyskają pieniądze za to, że np. w trakcie niedoboru będą w stanie dostarczać potrzebną energię. Ponadto, rząd wierzy, że firmy energetyczne, mając dodatkowe finanse, przystąpią do modernizacji, tudzież budowy nowych bloków energetycznych.

W grudniu 2018 r. zacznie się wyłanianie ofert na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za moc. Odbędą się łącznie trzy aukcje – na moc w latach 2021, 2022 i 2023. Od 2019 r. będzie odbywać się jedna aukcja rocznie w ramach rezerwowania mocy na przyszłe pięć lat, poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Wszystko zostanie sfinansowane z naszych kieszeni. Szacunki Ministerstwa Energii pokazują, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci dodatkowo poniżej 10 zł miesięcznie. Dodatkowe płatności wejdą jednak w życie dopiero od 2021 r., a rynek mocy miałby kosztować ok. 4 mld zł rocznie. Jest to – teoretycznie – uzasadnione, bo ceny energii na rynku hurtowym są tak niskie, że nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu i budowę nowych elektrowni.


To jednak nie jedyna rzecz, którą w ostatnim czasie przygotowała władza. Po kieszeniach uderzy nas też chociażby nowe prawo wodne. Za jego sprawą miałaby zostać sfinansowana infrastruktura wodna, jak np. zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Zapłacą za to gospodarstwa domowe i część przedsiębiorstw. Do budżetu wpłynie dodatkowo ok. 2,6 mld zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.