Student z Wrocławia konstruuje atomową zabawkę. Będzie kosztowała 500 zł i zbudujesz ją w piwnicy

– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy Jakub Niemczuk.
– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy Jakub Niemczuk. mat. pras.
Jakub Niemczuk, student Politechniki Wrocławskiej wpadł na niecodzienny pomysł. Konstruuje niezwykle precyzyjny zegar atomowy a potrzebną do jego samodzielnego zbudowania dokumentację chce umieścić za darmo w internecie. Tym krokiem nieźle namiesza w kilku biznesach.

Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne i zaawansowane urządzenia. Są wykorzystywane tam, gdzie czas trzeba liczyć z dokładnością do pikosekund – choćby w nawigacji czy satelitach. Takie zegary kosztują od kilku do kilkuset tysięcy dolarów za sztukę. Pomysł Jakuba Niemczuka nie spodoba się ich dotychczasowym konstruktorom.

– Buduję model, który będzie tańszy od tych komercyjnych, całą dokumentację planuję udostępnić w sieci dla wszystkich zainteresowanych – zapowiada student z Wrocławia.

Co więcej, Niemczuk buduje zegar, który będzie można wykonać samodzielnie, bez wielkich nakładów finansowych i skomplikowanych narzędzi. Technologia jest skomplikowana, ale student zamierza ją do bólu uprościć i skonstruować zegar nie za kilka tysięcy dolarów, ale maksymalnie 500 złotych.

Projekt składa się z lasera, kilku elementów optycznych, fotodiody i dość skomplikowanej elektroniki, która wszystkim steruje. A w centrum układu znajduje się szklana komórka próżniowa zawierająca śladową ilość czystego metalicznego cezu, dokładnie ekranowana przed ziemskim i sztucznym polem magnetycznym.


Niemczukowi udało mu się m.in. samodzielnie wysterować laser i znaleźć wiele tanich części do wykorzystywania w modelu, za które zamiast 100 dolarów zapłacił kilka złotych. Większość elementów z obudowy sam wydrukował na drukarce 3D.

– W tej kwestii jestem samowystarczalny – śmieje się student.

Wyjaśnia, że budowa takiego zegara to nie jest żadna nowa technologia.

– Raczej nagrody Nobla za to nie dostanę – żartuje.

Planuje jednak zrobić coś, co będzie służyło innym pasjonatom szeroko rozumianej elektroniki. Chce, aby jego projekt można było zrobić w warunkach domowych, bez wielkich nakładów finansowych.

– Zegary atomowe to niezwykle precyzyjne wzorce czasu i częstotliwości. Używane są tam, gdzie duża dokładność pomiaru ma znaczenie – tłumaczy.

Dodaje, że ze wzorcami częstotliwości mamy do czynienia wszędzie, np. w zegarku czy telefonie. Jednakże wzorce mają różną dokładność.

– W codziennym życiu, aby nasz zegarek „tykał”, wystarcza nam wzorzec kwarcowy. Ale jeżeli chcemy wystrzelić satelitę na orbitę, bądź używać systemu GPS, potrzeba już bardzo stabilnych wzorców częstotliwości – mówi.

Dodaje, że to między innymi dzięki nim system nawigacji satelitarnej w ogóle działa. Podobnie jak w kwestii szerokopasmowych sieci komórkowych.

– Gdyby nie wzorce atomowe, nigdy nie mielibyśmy tak szybkiego szerokopasmowego internetu, który zasięgiem pokrywa całe miasta.

źródło: PWR.edu.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.