Policja dopadła "nigeryjskiego księcia". Ma 67 lat, jest biały i jak na razie dostał 269 zarzutów

Aresztowany mężczyzna, Michael Neu, był mocno zaangażowany w wyłudzanie pieniędzy metodą „na nigeryjskiego księcia”.
Aresztowany mężczyzna, Michael Neu, był mocno zaangażowany w wyłudzanie pieniędzy metodą „na nigeryjskiego księcia”. Facebook.com / Slidell Police Department
W USA w ręce policji wpadł mężczyzna podejrzewany o organizację mailowych przekrętów na dużą skalę. Śledztwo trwało półtora roku i skończyło się postawieniem zarzutów o wyłudzenie tysięcy dolarów.

Prowadzący śledztwo są dość tajemniczy. Ze szczątkowych informacji wynika, że aresztowany mężczyzna, Michael Neu, był mocno zaangażowany w wyłudzanie pieniędzy metodą „na nigeryjskiego księcia”.

Sam sposób znany jest od kilkuset lat – ofiara dostaje list, w którym obiecuje się jej złote góry w zamian za drobną pomoc, no i niewielkie wsparcie finansowe na pokrycie kosztów operacji.

W dobie internetu najsłynniejszym szablonem było i jest podszywanie się pod nigeryjskiego księcia, który w zamian za drobną pomoc w ucieczce z kraju lub wyprowadzeniu majątku, przekaże nam bajońskie sumy. I na takiej zasadzie – według śledczych – działał biznes Michaela Neu.

Policja unika na razie podawania sum, jakie mógł wyłudzić 67-latek. Wiadomo że skala przestępczego biznesu była duża, bo Neu współpracował z naciągaczami z Nigerii. To nie żart – część oszukanych osób faktycznie trafiała do tego kraju. Według FBI niektóre ofiary zostały zwabione do Nigerii, gdzie były trzymane wbrew ich woli i okradane.

źródło: Slidell Police Department
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.