Sorry Ameryko, Polska jest lepsza. Oto najbardziej pożądane paszporty na świecie

W rankingu "wartości paszportów", czyli udogodnień dla ich posiadaczy, Polska wyprzedza USA
W rankingu "wartości paszportów", czyli udogodnień dla ich posiadaczy, Polska wyprzedza USA Foto: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wbrew obiegowej opinii, amerykański paszport nie jest jednym z najbardziej pożądanych dokumentów na świecie. USA ustępują wielu krajom w Europie i - co zaskakujące - także Polsce.

Firma Nomad Capitalist, która stworzyła ten ranking, bada stopień pożądania paszportów. Uwzględnia m.in. udogodnienia i przeszkody dla ich posiadaczy, ogólną reputację i zagrożenia, kwestie podatkowe, wizowe itd. Okazuje się, że w rankingu obejmującym 199 krajów, USA lądują na miejscu 35., tuż za… Polską. Czy faktycznie lepiej jest być Polakiem?

Według Nomad Capitalist, amerykańskie obywatelstwo może przynieść sporo problemów. Na pierwszym miejscu zestawienia uplasowała się Szwecja, której obywatele mogą podróżować bez wiz i utrudnień aż do 176 krajów. Najlepiej pod tym względem mają Niemcy, którzy bez żadnych problemów wjadą do 177 krajów. Szwedzcy emigranci ponadto mogą łatwo wydostać się z pułapki wysokich podatków w swoim kraju.

Najbardziej pożądane paszporty na świecie
– Poza tym niewiele osób wdaje się w wojny ze Szwecją – dodaje Andrew Henderson, podróżnik, przedsiębiorca i bloger, który założył Nomad. Celem jego firmy jest pomoc bogatym poszukiwaczom przygód w zmniejszeniu obciążeń podatkowych poprzez przeniesienie się za granicę, uzyskanie pozwolenia na pobyt i inwestowanie w innych krajach.


Oprócz opcji związanych z podróżami bezwizowymi, ranking wykorzystuje podejście ważone, które uwzględnia wysokość podatków pobieranych przez kraje w stosunku do obywateli, którzy mieszkają za granicą, wraz z ogólną globalną reputacją narodu, swobód obywatelskich i osobistych oraz możliwość posiadania wielu paszportów jednocześnie.

Na szczycie listy znajduje się wspomniana już Szwecja, tuż przed grupą innych krajów Unii Europejskiej. Z pierwszych 43 lokat, Europa zajmuje aż 33. Wspólnym mianownikiem tych krajów jest brak opodatkowania zagranicznych dochodów ich obywateli. Dla porównania – USA opodatkowują dochody obywateli bez względu na to, gdzie są osiągane. Na dodatek e-maile Amerykanów podlegają kontroli służb specjalnych a ich prawa obywatelskie są wbrew powszechnej opinii – ograniczone w porównaniu do Europejczyków.

Czołowe miejsca w rankingu uzyskały: Szwecja, Belgia, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Finlandia, Niemcy, Dania i Szwajcaria. Polska znalazła się na miejscu 35., tuż przed USA. Na ostatnich miejscach rankingu znalazły się Erytrea, Irak i Afganistan.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.