Ten kraj pozazdrościł Polsce 500 plus. Wprowadzają własną wersję sztandarowego programu PiS

Litwini zapatrzyli się w polski program 500+
Litwini zapatrzyli się w polski program 500+ Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Bierzemy przykład z Polski, gdzie program "Rodzina 500+" świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – mówi Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych. Litewscy politycy nie ukrywają fascynacji projektem PiS i wprowadzają własne świadczenia na dzieci. Skala ich programu nijak ma się jednak do tego, który widzimy nad Wisłą.

Od początku 2018 roku rząd Litwy wprowadził świadczenia na dzieci. Rodzice otrzymają po 30 euro na każde dziecko do 18. roku życia (a w przypadku, gdy pociecha kontynuuje edukację – do 21.). Stawka rośnie w przypadku rodzin wielodzietnych i tych, o najniższych dochodach. Mając na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci, można liczyć już na 58,5 euro.

To jednak dopiero początki. Litewski rząd zapewnia, że do 2020 roku wysokość świadczeń wzrośnie do 100 euro na głowę, co będzie oznaczało, że zbliży się rozmachem do swojego polskiego pierwowzoru.

Projekt jest inicjatywą posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Przewodniczący partii, europoseł Waldemar Tomaszewski przekonywał, że program 500+ dał nad Wisłą bardzo dobre efekty. - Według danych Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., poziom ubóstwa dzieci - o blisko 100 proc., liczba urodzeń w ciągu 9 miesięcy realizacji programu wzrosła o 16 tys. - zauważył.

AWPL-ZchR szacuje, że „litewskie 500+” będzie się wiązało z obciążeniem budżetu kwotą rzędu 250-300 mln euro rocznie.

źródło: Bankier/PAP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.