Takich wyników nie mieliśmy od 10 lat. Coraz mniej Polaków korzysta z pomocy społecznej

Według GUS-u wprowadzenie programu 500+ przyczyniło się do zmniejszenia liczby Polaków korzystających z pomocy społecznej
Według GUS-u wprowadzenie programu 500+ przyczyniło się do zmniejszenia liczby Polaków korzystających z pomocy społecznej Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Według danych GUS-u liczba osób korzystających z pomocy społecznej zmalała o niemal 10 proc. Tak dużego spadku nie zanotowano od 2008 roku.

Przyczyn takiego stanu rzeczy GUS upatruje w dwóch zjawiskach. Pierwsze to wprowadzenie programu 500+. Jego wprowadzenie największe znaczenie miało, zdaniem urzędu, dla ubogich beneficjentów pomocy społecznej (ok 1,7 mln z 2,5mln ogółem). – W wyniku obliczeń ustalono, że wraz z realizacją wypłat świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus liczba ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w gospodarstwach domowych w skali kraju zmniejszyła się do 899 tys. osób, tj. spadła o ponad 45 proc – czytamy w raporcie "Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej".

W swoim badaniu GUS dostrzegł również rolę malejącego bezrobocia. – Obserwowana w ostatnich latach malejąca stopa bezrobocia koreluje z malejącą populacją korzystających z pomocy społecznej, zwłaszcza beneficjentów z gospodarstw rodzinnych z dziećmi na utrzymaniu. Należy dodać, że wśród osób bezrobotnych w 2016 r. ponad 40 proc.to były osoby z dziećmi na utrzymaniu, a ponad 20 proc. z nich utrzymywało więcej niż 3 dzieci – piszą autorzy raportu.

W 2016 roku z pomocy społecznej skorzystało ponad milion gospodarstw domowych i prawie 2,5 mln osób. Ponad 350 tys. beneficjentów zaliczanych do grupy „ubogich beneficjentów” w 2016 roku wyszło ze sfery ubóstwa. Z pomocy najczęściej korzystali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego (10,9 proc), podkarpackiego (8,9 proc) i kujawsko-pomorskiego (8,8 proc).


źródło: GUS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.