Na święcie Trzech Króli się nie skończy? Były minister zdrowia apeluje o dodatkowy dzień wolny od pracy

Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy
Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy Fot. Piotr Augustyniak/Agencja Gazeta
Poseł Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala wystosował interpelację do premiera, pytając o możliwość wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy. Były minister zdrowia argumentuje, że w Wielki Piątek, mieszkańcy wielu europejskich państw nie muszą stawiać się u swojego pracodawcy.

– Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie – pisze prof. Zembala.

Poseł PO powołuje się jednocześnie na sondaż przeprowadzony przez GFK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej” w 2009 roku. Wówczas za dodatkowym dniem wolnym w Wielki Piątek opowiedziało się 57 proc. ankietowanych. Poseł przypomina również, że w 2008 roku podobną interpelację złożyła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Motywacje prof. Zembali są czysto religijne. Były minister zdrowia twierdzi, że „Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się”.

– Może być dniem, w którym przede wszystkim chrześcijanie, ale również niechrześcijanie mogą spróbować dojść do porozumienia póki są w drodze – dodaje.

Obecnie w Polsce mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Przypadają one na 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (święto Trzech Króli), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie). Święto Trzech Króli ma wśród nich najmniejszy staż – w kalendarzu, jako dzień wolny od pracy, figuruje dopiero od 2011 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.