Kawa pokazała czarno na białym, że między płciami są nieprzekraczalne różnice. Naukowcy zaskoczeni

Kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju.
Kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju. Foto: Pexels.com
Zaskakujące wyniki badań naukowców – dzięki regularnemu piciu kawy kobiety cierpiące na cukrzycę będą żyły dłużej. Im więcej kofeiny, tym lepiej. Na mężczyzn niestety to nie działa.


Naukowcy z portugalskiego uniwersytetu w Porto przedstawili wyniki swoich badań podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Lizbonie. Dane dotyczą 3 000 mieszkańców USA i obejmują okres aż od 1971 roku.

Okazuje się, że kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju. Co więcej – konsumpcja dwóch filiżanek dziennie zmniejsza to ryzyko o 57 proc. a trzech – aż o 66 procent.

Badacze są pewni jeszcze jednego: ryzyko zmniejsza się niezależnie od stylu życia i ten efekt dotyczy w równej mierze osób żyjących zdrowo, jak i palących czy otyłych. Złe wieści dotyczą mężczyzn – u nich nie zaobserwowano żadnego wpływu kawy na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu.


W innym badaniu, opublikowanym w British Medical Journal (BMJ), eksperci z University of Glasgow stwierdzili, że cukrzyca typu 2 może być niemal całkowicie wyleczona dzięki znacznej redukcji masy ciała pacjenta.

źródło: ThePortugalNews.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.