Kawa pokazała czarno na białym, że między płciami są nieprzekraczalne różnice. Naukowcy zaskoczeni

Kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju.
Kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju. Foto: Pexels.com
Zaskakujące wyniki badań naukowców – dzięki regularnemu piciu kawy kobiety cierpiące na cukrzycę będą żyły dłużej. Im więcej kofeiny, tym lepiej. Na mężczyzn niestety to nie działa.

Naukowcy z portugalskiego uniwersytetu w Porto przedstawili wyniki swoich badań podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Lizbonie. Dane dotyczą 3 000 mieszkańców USA i obejmują okres aż od 1971 roku.

Okazuje się, że kobiety cierpiące na cukrzycę wypijające 1 filiżankę kawy dziennie są o 51 proc. mniej narażone na przedwczesny zgon, niż ich koleżanki nie spożywające tego napoju. Co więcej – konsumpcja dwóch filiżanek dziennie zmniejsza to ryzyko o 57 proc. a trzech – aż o 66 procent.

Badacze są pewni jeszcze jednego: ryzyko zmniejsza się niezależnie od stylu życia i ten efekt dotyczy w równej mierze osób żyjących zdrowo, jak i palących czy otyłych. Złe wieści dotyczą mężczyzn – u nich nie zaobserwowano żadnego wpływu kawy na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu.

W innym badaniu, opublikowanym w British Medical Journal (BMJ), eksperci z University of Glasgow stwierdzili, że cukrzyca typu 2 może być niemal całkowicie wyleczona dzięki znacznej redukcji masy ciała pacjenta.

źródło: ThePortugalNews.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.