Polski hit eksportowy. Producenci mają powod do radości, pół świata u nas kupuje

Polskie blachy stały się eksportowym hitem.
Polskie blachy stały się eksportowym hitem. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
Inwestycje w kraju i blokada na import ze Wschodu. Dzięki tym czynnikom eksport polskich blach wzrósł niemal o połowę.


43,2 proc – o tyle w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wzrósł eksport blach stalowych z Polski, informuje „Puls Biznesu”. Z analizy dostarczonej dziennikowi przez SpotData wynika, że największy wzrost eksportu polskich blach odnotowano do Turcji, Włoch, Francji, Rosji i na Węgry.

Pytana przez dziennik o przyczyny takiego sukcesu Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS) uważa, że złożyło się na niego wiele czynników. Najważniejszymi w jej opinii są poprawa koniunktury na rynkach światowych i ochrona europejskiego rynku stali.

Cła antydumpingowe
Do ochrony posłużyło wprowadzenie ceł antydumpingowych na wyroby sprowadzane z Chin, Rosji i Ukrainy, a także z Brazylii. - Walka z dumpingiem objęła cały świat i doprowadziła do eliminacji dostaw z niektórych kierunków – powiedziała prezes Dybał.


O tym, jak ważna jest walka o ochronę rynku stali świadczyć może przyłączenie się do niej między innymi Turcji, która podniosła cła i toczy postępowania ochronne wobec Rosji i Ukrainy, pomimo ogromnego zapotrzebowania wewnętrznego na blachy stalowe.

Inwestycje w hutnictwo

Jak uważa Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH), do sukcesu polskich blach przyczyniły się inwestycje polskich hut, które owocowały poprawą jakości wyrobów stalowych. Stało się to możliwe dopiero po 2010 r., kiedy wygasły ograniczenia nakładane na polski przemysł stalowy przez Unię Europejską. Początkowo rozwój ten przebiegał powoli ze względu na kryzys światowy, jednak jego efekty są już odczuwalne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.