Ministerstwo nie idzie na rękę piekarzom. Ceny chleba mogą podskoczyć

W szczególnych przypadkach sklep może nie pobierać opłaty recyklingowej za niektóre torebki
W szczególnych przypadkach sklep może nie pobierać opłaty recyklingowej za niektóre torebki Waldemar Kompala / Agencja Gazeta
Od początku roku obowiązuje opłata recyklingowa, dlatego torby na zakupy nie będą mogły być oferowane za darmo w punktach sprzedaży. W ten sposób opłaty próbowali omijać np. właściciele piekarni. To oznacza, że dodatkowy koszt mogą doliczyć do ceny pieczywa. Jest kilka wyjątków od recyklingowej reguły.

Niektóre sieci handlowych próbują obejść ten przepis. Na przykład Biedronka wprowadzą grubsze siatki niż te opisane w ustawie i dzięki temu po podniesieniu ich ceny detalicznej całość zysku zachowa dla siebie.

W ocenie biura prasowego sieci ma to promować ochronę środowiska, ponieważ torebki będą mogły być wykorzystywane wielokrotnie.

Nie tylko sieci handlowe
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, inny pomysł na ominięcie tej opłaty mają cukiernie i piekarnie. Rozdają klientom torebki foliowe za darmo, tłumacząc, że nie sprzedają w nich produktów, a wyroby własne, a dodatkowo nie są „jednostkami handlu detalicznego”.

Z taką wykładnią nie zgadzają się zarówno eksperci jak i Ministerstwo Środowiska. Tłumaczą przy tym, że wyrób własny sprzedawany w piekarniach i cukierniach jest jak najbardziej produktem piekarni.

Może to oznaczać, że na wychodzących naprzeciw klientom właścicieli tych biznesów zostaną nałożone dotkliwe kary finansowe. Mogą one wynosić od 500 do 20 tys. złotych. Ale na tym nie koniec, ponieważ opłata recyklingowa podlega również podatkowi VAT, ukarani przedsiębiorcy mogą być zmuszeni również do jego zapłacenia wraz z odsetkami.

O wysokości kary decydować będzie wojewódzki inspektor inspekcji handlowej.

Torebki zwolnione z opłaty
Na stronie Ministerstwa Środowiska jest jednak informacja, z której wynika, że z opłaty mogą być zwolnione bardzo lekkie torebki foliowe o grubości poniżej 15 mikrometrów. Dotyczy to tych szczególnych przypadków, w których pakowana jest w nie żywność sprzedawana luzem. W takim wypadku torebka jest traktowana jako opakowanie podstawowe, a jej użycie podyktowane jest względami higienicznymi. Dlatego też opłacie recyklingowej podlegają torebki używane do pakowania produktów innych niż spożywcze (np. drobne śrubki, gwoździe itp.), nawet gdy ich grubość nie przekracza 15 mikrometrów.


Hurtowa sprzedaż torebek
Pojawił się również problem związany z naliczaniem opłaty recyklingowej w przypadku hurtowego zakupu torebek foliowych o grubości pomiędzy 15, a 50 mikrometrów. Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że obowiązek pobierania takiej opłaty powstaje dopiero kiedy torebki oferuje sklep do pakowania sprzedawanych w nim produktów.

Co ważne, nie ma możliwości, by sprzedawca hurtowo odprowadzał opłatę recyklingową i nie pobierał jej od klientów, ponieważ według zapisów ustawy, to klient placówki handlowej jest jej płatnikiem.

Opłacie nie podlegają torby papierowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.