"Zabieraj manatki i wyp*** ". Tak dyrektor korporacji zwolnił pracownika, sprawą zajął się sąd

Paweł Szczygieł wygrał w sądzie proces z byłym pracodawcą, firmą Cargill
Paweł Szczygieł wygrał w sądzie proces z byłym pracodawcą, firmą Cargill Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Paweł Szczygieł, były pracownik firmy Cargill, nie zgadzał się na złe traktowanie pracowników firmy. W odpowiedzi usłyszał od przełożonego by „zabierał manatki i …”. Teraz wygrał w sądzie pracy.

Cargill to amerykańska korporacja, która zajmuje się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Działa w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, w tym w Polsce.

W naszym kraju działa kilka zakładów produkcyjnych, dzisiaj najbardziej znany jest ten w Bielanach Wrocławskich. Tam 20 lat temu rozpoczął pracę Paweł Szczygieł. Jak informuje wrocławski oddział Gazety Wyborczej, zakład ten znany był z tego, że jest „firmą dla posłusznych”.

Pracodawca blokował wszelkie inicjatywy pracowników, w tym założenie przez nich związku zawodowego. Na pytania o możliwości podwyżek dyrekcja odpowiadała, że ich nie będzie, bo pracownicy są „śmierdzącymi leniami”.

Przeciwko pozbawionemu szacunku traktowaniu kolegów i tuszowaniu wypadków przy pracy zaprotestował Paweł Szczygieł. W odpowiedzi usłyszał od dyrektora, że ma „zbierać manatki i wy…”. Później dyrektor wszystkiemu zaprzeczył, tłumacząc, że jedynie zaprosił Szczygła na rozmowę do swojego gabinetu.

Finał sprawy w sądzie
Szczygieł nie dał za wygraną i o swoje prawa postanowił walczyć w sądzie. Sąd nie uwierzył w tłumaczenia dyrektora i nakazał wypłacenie 20 tys. zł na rzecz byłego pracownika.

Dyrektor znany z wulgarnego zachowania w Cargillu wciąż pracuje. Zaś na stronie internetowej firmy, w zakładce "Kariera", możemy między innymi przeczytać, że:

Cele i środowisko pracy w firmie Cargill zapewniają rozwój, możliwości i wsparcie dla Twoich ambicji i oczekiwań. Wspólnie przyczyniają się do stworzenia odpowiedzialnej, etycznie zarządzanej firmy, jaką jest dziś Cargill. Czytaj więcej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.