Zamiast w niedziele popracujesz w święta. To efekt nowej ustawy o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne
Ustawa o zakazie handlu w niedziele zmienia zasady pracy w dni świąteczne Łukasz Antczak / Agencja Gazeta
Do tej pory pracownicy większości placówek handlowych zatrudnieni na podstawie umów o pracę mieli zagwarantowane wolne w 13 dni świątecznych. Zapis ten zmienia ustawa o zakazie handlu w niedziele.

W dni świąteczne wolne od pracy mogły do tej pory być otwarte tylko te sklepy, w których sprzedaż prowadził właściciel, bądź osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zmienia to nowa ustawa o zakazie handlu w niedziele. W świetle jej przepisów pracodawca będzie mógł zobowiązać osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę do wykonywania swoich obowiązków w 13 dni świątecznych, które do tej pory były ustawowo wolne.

Nie będzie to dotyczyło wszystkich zatrudnionych w handlu, a jedynie tych pracujących w placówkach handlowych wymienionych w ustawie, takich jak piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, kioski, sklepy sprzedające pamiątki i dewocjonalia, a także placówki znajdujące się na dworcach i w hotelach.

Dzieje się tak, ponieważ nowa ustawa znosi przepisy poprzedniej. Może się więc okazać, że otwarte zostaną również te punkty handlowe, które do tej pory w dni wolne od pracy były nieczynne. - Na razie trudno wskazać, jak duże będzie zainteresowanie tym rozwiązaniem, bo nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Ale dla niektórych właścicieli placówek handlowych może być ono interesujące – powiedziała Gazecie Prawnej Mariola Roguska-Kopańczyk, dyrektor Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU).

Zleceniobiorcy też odpoczną
Nowa ustawa wprowadza też zapis, na podstawie którego właściciele placówek handlowych nie będą mogli już obchodzić zakazu pracy w dni wolne zatrudniając na ten okres pracowników na podstawie umów cywilno-prawnych.

Wszystkie te zmiany mają wejść w życie już w marcu.

Źródło: Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.