Nadszedł czas żniw w państwowych koncernach. Sypią się żądania podwyżek

Dobre wyniki państwowych koncernów zachęcają do stawiania żądań płacowych.
Dobre wyniki państwowych koncernów zachęcają do stawiania żądań płacowych. Fot. Lucek Cykarski / Agencja Gazeta
Ruszyła lawina negocjacji płacowych w spółkach Skarbu Państwa – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. W kolejnych koncernach trwają spory zbiorowe i przygotowania do zawarcia układu pracowniczego.

Miała być jednorazowa wypłata tysiąca złotych oraz układ zbiorowy, skończyło się na niczym – takie jest tło sporu w Elektrowni Ostrołęka, wchodzącej w skład koncernu Energa. A skoro tak, to związkowcy postawili szereg postulatów. – Spór znajduje się dziś na etapie rokowań, strony zbliżają się do wypracowania porozumienia – cytuje dyplomatyczną wypowiedź rzecznika Energi „Rzeczpospolita”.

To początek znacznie dłuższej listy. – Choć w PGE funkcjonuje mechanizm wzrostu wynagrodzeń, to prognozowana w tym roku inflacja, pokazywane olbrzymie zyski grupy, dynamika wzrostu płac, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku, skłania nas do wystąpienia z żądaniami podwyżki płac średnio o 500 złotych – tak z kolei podsumowywał sytuację Andrzej Nalepa, przewodniczący ZZPRC w Elektrowni Bełchatów, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Energetycznej. Z podobnego założenia wychodzą też pracownicy Enei i KGHM oraz „innych państwowych spółek”, o czym pisze „Rzeczpospolita”.

Wymienione przez związkowca z Bełchatowa czynniki idealnie oddają nastroje całego rynku. Po tym, jak pod koniec roku drgnęła inflacja – w listopadzie wyniosła 2,5 proc., i to głównie na cenach żywności – a jednocześnie państwowe przedsiębiorstwa odnotowywały znaczące wzrosty giełdowe (w połowie ubiegłego roku firmy te pochwaliły się najwyższymi zyskami od 2011 roku), a wreszcie wzrost średnich płac r/r o niemal 5 proc. zachęcają do stawiania żądań płacowych.


Kilka dni temu podobny spór w Zakładach Energetyki Cieplnej w Katowicach skończył się wypracowanym w ostatniej chwili kompromisem. Pod groźbą strajku doszło do porozumienia, które zapewniło pracownikom jednorazową premię za 2017 r. oraz wzrost stałej części wynagrodzeń od stycznia 2018 r. i wprowadzenie części zmiennej uzależnionej od efektywności.

źródło: Rzeczpospolita, wnp.pl, Portal Trybuny Górniczej
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.