Na dworcu przetrzesz oczy ze zdumienia. Aż trudno uwierzyć w te plany

– PKP zapowiada udostępnianie informacji pasażerom w czasie rzeczywistym, za pomocą tablic i aplikacji mobilnej. Korzystanie z niej ma ułatwić publicznie dostępny, szybki Internet na dworcach i w pociągach.
– PKP zapowiada udostępnianie informacji pasażerom w czasie rzeczywistym, za pomocą tablic i aplikacji mobilnej. Korzystanie z niej ma ułatwić publicznie dostępny, szybki Internet na dworcach i w pociągach. Foto: Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Gdy pociąg dotrze na inny peron, niż w rozkładzie, systemy informacyjne i aplikacja mobilna same skierują pasażerów na właściwe miejsce na dowolnym dworcu w Polsce. Do tego szybki internet na dworcach i w pociągach – tak ambitnych planów krajowy przewoźnik chyba jeszcze nie prezentował.

Polskie Koleje Państwowe postanowiły zabrać się za nowoczesne rozwiązania informatyczne. Koniec z chaosem na dworcach. Nad całością ruchu oraz jego bezpieczeństwem ma sprawować pieczę nowy system. Będzie na bieżąco analizował ruch wszystkich pociągów.

Dzięki temu z jednej strony łatwiej będzie zapanować nad zmianami, spóźnieniami i płynnością ruchu. Z drugiej zaś oznacza to duże ułatwienia dla pasażerów. System ma być spięty z tablicami informacyjnymi na dworcach.

Dziś pociągi często przyjeżdżają na inny peron, niż jest zaplanowane w rozkładzie – to efekt spóźnień i zarządzania ruchem. Pasażerowie dowiadują się o tym często w ostatniej chwili albo są kierowani na odpowiednie perony za pomocą komunikatów głosowych. Te rzadko kiedy są dobrze słyszalne i zrozumiałe.

To ma się zmienić – PKP zapowiada udostępnianie informacji pasażerom w czasie rzeczywistym, za pomocą tablic i aplikacji mobilnej. Korzystanie z niej ma ułatwić publicznie dostępny, szybki Internet na dworcach i w pociągach. Powstający system jest kompatybilny z systemami zarządzania bezpieczeństwem ruchu oraz monitoringiem na dworcach.


PKP przewiduje też utworzenie laboratorium, w którym będzie mogła testować nowe rozwiązania dla rynku kolejowego. Kolej chce to wszystko zrobić sama, w tym celu powołała do życia nową spółkę – PKP TELKOL.

źródło: PB.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.