Za czym kolejka ta stoi? Ta sprawa rozgrzewa Polaków bardziej niż antyrządowe demonstracje

Około 400 chętnych ustawiło się dzisiaj rano w kolejce pod Sejmem. W Sali Kolumnowej odbywa się podsumowanie konsultacji w sprawie unijnego rozporządzenia dot. ochrony danych osobistych (RODO)
Około 400 chętnych ustawiło się dzisiaj rano w kolejce pod Sejmem. W Sali Kolumnowej odbywa się podsumowanie konsultacji w sprawie unijnego rozporządzenia dot. ochrony danych osobistych (RODO) twitter.com/Wojciech Klicki
Około 400 chętnych ustawiło się dzisiaj rano w kolejce pod Sejmem. Co wywołało takie wzmożone zainteresowanie Polaków? W Sali Kolumnowej odbywa się podsumowanie konsultacji w sprawie unijnego rozporządzenia dot. ochrony danych osobowych (RODO). Eksperci od miesięcy straszą, że polskie firmy nie są przygotowane do wdrożenia jej postanowień, a za brak dostosowania się do nowych przepisów będą groziły wysokie kary.

Nic dziwnego, że zorganizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji podsumowanie, podczas którego resort chce przestawić swoje stanowisko, zgromadziło w Sejmie mnóstwo osób. – 700 stron uwag, 400 osób chętnych do udziału w konferencji - to najkrótsze podsumowanie #konsultacjeRODO – pochwalił się resort w lakonicznym wpisie na Twitterze.

Same konsultacje zakończyły się 13 października 2017 roku. – Przygotowany przez nas projekt ma, z jednej strony, odpowiadać zapotrzebowaniu na nowe, bardziej skuteczne prawo, z drugiej – zapewniać skuteczną implementację unijnego rozporządzenia – tłumaczyło ministerstwo na swojej stronie internetowej.

Co się zmienia?
RODO ma wejść w życie od maja 2018 roku. Co ma się zmienić? Przepisy wprowadzają np. odpowiedzialność finansową firm za złamanie przepisów o przetwarzaniu danych osobowych i wprowadza zakaz przesyłania ich poza UE. Część z przedsiębiorstw będzie musiała też utworzyć stanowisko Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Z punktu widzenia konsumentów ciekawe jest za to wprowadzenie prawa do bycia zapomnianym. Administrator serwisu będzie musiał na żądanie wykasować wszystkie nasze dane osobowe, linki do nich prowadzące, a także usunąć wszelkie kopie i repliki.
Oprócz tego konsumentom będzie przysługiwać m.in. wzmocnione prawo wglądu w dane, które gromadzą o nas firmy, czy rozszerzone prawo sprzeciwu wobec ich wykorzystywania. O tym, jak wdrożenie tych przepisów będzie wyglądać w praktyce, przedsiębiorcy jednak nie wiedzą.


Kancelarie liczą zyski
Ta niewiedza wywołuje zresztą w ich szeregach niemały popłoch. Pod koniec ubiegłego roku prawnicy tłumaczyli nam, że do ich kancelarii spływa nawet po kilkadziesiąt zapytań dziennie, a za ochronę danych osobowych biorą się kancelarie, które do tej pory nie miały z tą tematyką nic wspólnego. Na wyobraźnię polskich biznesmenów działa z pewnością wysokość kar. Za naruszenie poszczególnych artykułów można zapłacić 10 do 20 milionów euro i od 2 do 4 proc. wartości rocznego obrotu przedsiębiorstwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.