Za reklamówkę najmniej zapłacisz w Biedronce i Auchan - 25 gr. W Lidlu kosztuje 33 gr, w Tesco - 35 gr, w Carrefourze - 70 gr, a w Rossmannie - 29 gr. Trzeba pamiętać, że 25 groszy to koszt samej obowiązkowej opłaty recyklingowej, więc dwa pierwsze sklepy wręcz dokładają do interesu.
Od stycznia obowiązują nowe unijneprzepisy, na podstawie których lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już dostępne w punktach sprzedaży za darmo. Dotyczy to zarówno małych sklepów, piekarni i warzywniaków, jak i takich dyskontów jak Biedronka i Lidl oraz sieci supermarketów (Tesco, Auchan, Carrefour i inne).
Opłata jest pobierana od tzw. lekkich toreb – czyli reklamówek z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Wynosi ona 20 groszy – ale w wersji netto. Razem z VAT-em musimy na nią wyłożyć 25 groszy. Pamiętajmy – jest to koszt tylko i wyłącznie opłaty recyklingowej. Sklep może za torbę policzyć klientowi więcej.
Sklepy takie, jak Biedronka czy Auchan nie dość, że nie zarabiają ani grosza na reklamówce, to jeszcze do nich dokładają, dając je klientom w prezencie. Tesco do tej pory płaciło dostawcom ok. 10 groszy za reklamówkę, do tej ceny dodało opłatę recyklingową i w ten sposób cena dla klienta wynosi obecnie 35 groszy. Jedne z najdroższych reklamówek zawsze miał Carrefour, po dodaniu do nich opłaty recyklingowej cena wzrosła aż do 70 groszy za sztukę.
Bezpłatne są tylko bardzo lekkie torby na zakupy (o grubości poniżej 15 mikrometrów), tzw. zrywki służące np. do pakowania żywości luzem (np. mięso, owoce, warzywa). Nie ma też problemu, by sklep dawał za darmo torbę z folii grubszej, niż 50 mikrometrów – teoretycznie służącą do wielokrotnego użytku.
Kontrolę przestrzegania przepisów w zakresie obowiązku pobierania od klientów opłaty recyklingowej prowadzi inspekcja handlowa. Kara za niepobieranie opłaty wynosi od 500 do 20 tys. zł.
Zgodnie z prawem opłata recyklingowa będzie stanowiła dochód budżetu państwa, w pierwszym roku ma ona przynieść 1,1 mld złotych wpływów. Nowe przepisy mają zmniejszyć zużycie plastikowych toreb – obecnie statystyczny Polak zużywa ich 250 – 300 rocznie.