W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad rewolucją finansową – stworzeniem cyfrowej złotówki. Kryptowaluta ma być ściśle powiązana z kursem złotego i umożliwi ultraszybkie transfery pieniędzy.
Nowa kryptowaluta jest przedmiotem prac Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. To instytucja działająca pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji. Nowa cyfrowa złotówka ma nosić nazwę dPLN (Digital PLN).
Pracuje nad nią cały sztab specjalistów z dziedziny informatyki, prawa i finansów.
– Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki – mówi dla "Pulsu Biznesu" prof. Krzysztof Piech, prezes PATB.
Jego zdaniem należy powiązać kurs dPLN z kursem złotego, aby nie stał się on narzędziem spekulacyjnym i by pozbawić nową walutę ryzyka kursowego. Obecnie trwają prace nad tym, by nowa waluta działała w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem.
Wygląda też na to, iż – w przeciwieństwie do np. Bitcoina – tożsamość posiadaczy dPLN będzie musiała być znana. Tylko w ten sposób spełnimy prawne wymogi zarówno naszego kraju, jak i Unii Europejskiej.