Ten niezwykły lokal znajduje się w Tokio. Jego pomysłodawczynią jest Sekai Kobayashi, której celem było otwarcie restauracji, w której każdy, niezależnie od grubości portfela może się posilić.
Dlatego też w tokijskiej „Mirai Shokudo”, co można tłumaczyć jako „Knajpka przyszłości”, zapłacisz nie tylko pieniędzmi. Drugą oficjalną walutą jest tutaj praca.
Do „Knajpki” może przyjść każdy, kto poczuje głód, a jeżeli nie stać go na obiad, może na niego zapracować. Oficjalny przelicznik to posiłek za 50 minut pracy. Tej jest sporo ponieważ poza Sekai nie ma tam innych stałych pracowników.
Do tej pory z tej formy płatności za posiłek zdecydowało się ponad 500 osób. Niektórych było stać, by zapłacić, ale chcieli zdobyć trochę doświadczenia w pracy w restauracji. Niektórzy w zamian za pracę odbierali specjalny talon, który następnie zostawiali przy wejściu, tak by mogli z niego skorzystać najubożsi goście.
Głównym celem, który przyświecał właścicielce, było stworzenie takiego lokalu, w którym każdy gość będzie mile widziany. Jak się okazuje, działająca w tym systemie od dwóch lat restauracja przynosi zysk.
Sekai, jak sama przyznaje, doświadczenie w prowadzeniu lokalu zdobyła już na studiach, kiedy co roku podczas festiwalu organizowanego przez uczelnię prowadziła kafejkę połączoną z księgarnią. Później rozwijała swoje umiejętności i nabywała doświadczenia pracując w jednym z tokijskich barów.
Po studiach podjęła pracę jako inżynier oprogramowania w IBM, a następnie przeniosła się do firmy prowadzącej witrynę z przepisami kulinarnymi. To ta ostatnia praca skłoniła ją do otwarcia własnego lokalu. Jednak przydało się jej również doświadczenie zdobyte w IBM-ie.
Japonka zdecydowała się na prowadzenie restauracji według znanego wśród większości mających styczność z oprogramowaniem modelu open-source. W tym celu opublikowała biznesplan na stronie internetowej i zbierała wszystkie pomysły i opinie internautów.
Obecnie cała dokumentacja jest dostępna dla każdego, kto chciałby w takim modelu otworzyć własny lokal.