O takim antysmogowym suplemencie diety jeszcze nie słyszeliśmy. Lekarze nie mają wątpliwości

Lekarze przypominają, że nie ma czegoś takiego, jak pigułki na smog. Gdyby były, to zarówno lekarze, jak i pacjenci od dawna by je stosowali, choćby u osób palących tytoń.
Lekarze przypominają, że nie ma czegoś takiego, jak pigułki na smog. Gdyby były, to zarówno lekarze, jak i pacjenci od dawna by je stosowali, choćby u osób palących tytoń. Foto: Pexels.com
"SMOG STOP to skuteczna neutralizacja skutków wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów" – czytamy w ulotce suplementu diety SmogStop, sprzedawanego w sieci aptek. Lekarze podkreślają, że to po prostu marketingowa ściema.

SmogStop kosztuje w aptece prawie 24 złote. Za tę cenę dostaniemy 30 pigułek, zawierających – jak czytamy w opisie – „oligomeryczne procyjanidyny tak zwane OPC pochodzące z ekstraktu z kory sosny nadmorskiej”. Dalej czytamy, że „OPC to związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym”. Dodatkiem są witaminy i cynk, czyli „substancje o działaniu synergistycznym z OPC”.

Tyle ulotka. Co na to lekarze?

– To nic więcej, jak tylko „smog-biznes”. (…)Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków kancerogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma – przekonuje w rozmowie z TOK FM dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Dodaje, że wypuszczenie na rynek takiego produktu jest legalne. To suplement diety, który nie musi podlegać żadnym badaniom, a co za tym idzie – nie wiadomo jak i czy w ogóle działają. Przy okazji zaznacza, że nie poleca suplementów diety.

Przypomina też, że nie ma czegoś takiego, jak pigułki na smog. Gdyby były, to zarówno lekarze, jak i pacjenci od dawna by je stosowali, choćby u osób palących tytoń.

Podobnego zdania jest bioetyk Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa.

– Producenci suplementów stąpają po cienkiej granicy, nie mogą mówić ani pisać, że dany produkt „leczy” i stąd takie określania jak „neutralizuje”, ale przecież to nie jest tak, że suplementem można zneutralizować zanieczyszczenie powietrza. Mamy tu do czynienia po prostu z fałszywą reklamą – ocenia Zawiła-Niedźwiecki.


– Ja osobiście miałbym problem ze sprzedawaniem takiego produktu, bo dla mnie sprzedawania tabletek na smog to jak sprzedawanie garnków za kilka tysięcy staruszkom – kwituje.

źródło: TokFM.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.