Absurd resortu finansów. Eksperci łapią się za głowy, urzędnicy uderzą w jedną branżę

Ministerstwo Finansów rozsmakowało się ostatnimi czasy w tworzeniu prawnych absurdów
Ministerstwo Finansów rozsmakowało się ostatnimi czasy w tworzeniu prawnych absurdów Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów rozsmakowało się ostatnimi czasy w tworzeniu prawnych absurdów. Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o tym, że przez nieprecyzyjne sformułowanie przepisów resort wprowadza de facto podatek od...przegranych w kasynach. Teraz przyszedł czas na kolejną niezrozumiałą decyzję.

Od kwietnia br. punkty wymiany walut będą wydawać paragony – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Dlaczego kantory zostały do tego zobligowane? Tego nie wie nikt.

Najciekawsze jest uzasadnienie samego ministerstwa. Zmiana ma mieć na celu „uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT”. Dziwią się temu właściciele kantorów, bo ich działalność jest zwolniona z uiszczania podatku VAT, a przychód można sprawdzić na podstawie ewidencji zakupu i sprzedaży walut, do których zobligowany jest każdy właściciel kantoru.

Eksperci podkreślają, że konieczność wprowadzenia kas fiskalnych może przewrócić do góry nogami cały system transakcyjny. Dzisiaj kantory obliczają bowiem obrót zwolniony w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Wprowadzenie kas będzie oznaczało, że trzeba będzie obliczać prowizję oddzielnie dla każdej transakcji.

To będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Tym bardziej, że jak zauważa Małgorzata Piszczek (doradca podatkowy i członek Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan), jeśli przedsiębiorcy będą chcieli uniknąć podwójnego ewidencjonowania transakcji (na podstawie prawa dewizowego i przepisów VAT), będą musieli się zaopatrzyć w znacznie droższe drukarki fiskalne.


źródło: Gazeta Prawna
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.