Koniec z darmowym roamingiem. Sieci mogą naliczać dodatkowe opłaty za telefon

Play ma pozwolenie UKE na przywrócenie opłat w roamingu.
Play ma pozwolenie UKE na przywrócenie opłat w roamingu. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ubiegłoroczne zniesienie opłat roamingowych klienci telekomów przyjęli z entuzjazmem. Od połowy czerwca ubiegłego roku nie musieli ponosić dodatkowych opłat za połączenia wykonywane wewnątrz Unii Europejskiej. Niestety niedługo może się to zmienić.

Wszystkiemu winne straty, o których mówią polscy operatorzy sieci komórkowych. Na tej podstawie jeszcze jesienią 2017 roku telekomy wystąpiły do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o możliwość naliczania dodatkowych opłat za połączenia i korzystanie z Internetu na terenie Unii. I nie tylko mali operatorzy wirtualni, ale też ci więksi jak Play, Plus, Orange.

Zielone światło dla opłat roamingowych w Play
UKE przychylił się do wniosku złożonego przez operatora sieci i zezwolił sieci Play na stosowanie dodatkowych opłat, jednak z zastrzeżeniem maksymalnych stawek. Za minutę połączenia wychodzącego operator może naliczać 6 groszy, a odebranego 3 grosze. Oplata za wysłanie SMS-a może wynieść 1 grosz, a w przypadku transmisji danych internetowych i wysłania MMS-a klienci muszą się liczyć z opłatą 1,2 grosza za każdy megabajt.

Jak wyjaśnia UKE portalowi Wirtualnemedia.pl, pozytywne rozpatrzenie wniosku spowodowane było analizą straty, na jakie powoływał się w P4. Operator sieci komórkowej Play udowodnił, że nie jest w stanie odzyskać kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usługi darmowego roamingu w UE. W raz z wydaniem tej decyzji UKE poinformował, że jest ona zgodna z przepisami unijnymi. Jednocześnie UKE informuje, że operator może, ale nie musi wprowadzać dodatkowych opłat za połączenia w roamingu.


Darmowy roaming w UE został wprowadzony, na podstawie przepisów unijnych, 15 czerwca 2017. Jednak już pod koniec roku do UKE zaczęły wpływać wnioski od polskich operatorów o możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.