Błyskawicznie dowiedzą się o rozwodach i nieślubnych dzieciach. Nowe prawo da służbom ogromne uprawnienia

Dzięki nowym uprawnieniom służby mają uzyskać dostęp do danych z urzędu cywilnego za pomocą internetu
Dzięki nowym uprawnieniom służby mają uzyskać dostęp do danych z urzędu cywilnego za pomocą internetu Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta
Dzięki nowym uprawnieniom służby mają uzyskać dostęp do danych z urzędu cywilnego za pomocą internetu. Kilka kliknięć wystarczy, by dowiedzieć się, czy obywatel jest po rozwodzie, zmienił płeć albo ma dzieci z pozamałżeńskiego związku.

W tej chwili Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego również mają prawo wglądu w nasze dane. Wymaga to jednak od funkcjonariuszy stawienia się w urzędzie i pokazania legitymacji.

Teraz stanie się to dużo prostsze. Dzięki poszerzeniu uprawnień w projekcie zmian przepisów o ewidencji ludności oraz prawie o aktach stanu cywilnego dostaną dostęp do naszych wrażliwych danych przez internet. Wystarczy, że wcześniej złożą jednorazowy wniosek i dostaną zgodę od ministra do spraw informatyzacji.

Są jednak pewne warunki. Służba wnioskująca o dostęp musi mieć urządzenie, które pozwoli zidentyfikować osobę pozyskującą dane, zakres i datę. Będzie musiała pochwalić się także zabezpieczaniami, dzięki którym dane nie wyciekną dalej i wykazać, że uzyskanie tych informacji wynika ze specyfiki jej zadań.


W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” anonimowy oficer przekonuje jednak, że w praktyce kontrola dostępu do danych jest fikcją. Ewentualne nadużycia mogą zostać wykryte tylko poprzez wewnętrzne komórki samych służb.

źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.