Jeszcze nikt nie wbił łopaty pod budowę nowego lotniska, ale chętni na łapówki już są

Biznesmeni zażądali 6 mln łapówki za załatwienie kontraktów rządowych przy budowie CPK
Biznesmeni zażądali 6 mln łapówki za załatwienie kontraktów rządowych przy budowie CPK Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
CBA zatrzymało pięć osób, które powołując się na znajomość z parlamentarzystami oferowały koncesje i kontrakty rządowe przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za swoje „usługi” żądali około 6 mln zł łapówki.


Jak informuje portal Onet.pl, wśród zatrzymanych są biznesmeni z Krakowa i Łodzi oraz jeden obcokrajowiec. Do zatrzymania doszło w restauracji w Rzgowie podczas rozmów, które miały doprowadzić do sfinalizowania transakcji i podpisania aktu notarialnego.

6 mln złotych, które chcieli zainkasować przedsiębiorczy biznesmeni, miało być przeznaczone na łapówki dla osób podejmujących decyzje przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym parlamentarzystom i urzędnikom. Kwota ta miała przede wszystkim zagwarantować otrzymanie koncesji na dostawę kruszyw niezbędnych do budowy portu i autostrad, poinformował portal Piotr Kaczorek z CBA.

Nie tylko kontrakt rządowy, ale i SPA
Na tym jednak nie koniec, poza rządowymi kontraktami, inwestorowi zyski miały przynieść wybudowany przy porcie lotniczym ośrodek SPA i termy. Biznesmeni obiecujący wszystkie te koncesje i pozwolenia, oprócz łapówki zażądali również stanowisk menadżerskich i udziałów w mających powstać ośrodkach wypoczynkowych.


Jak powiedział Onetowi Piotr Kaczorek z CBA, dla uwiarygodnienia swoich obietnic, biznesmeni organizowali spotkania i biurach parlamentarzystów, ale bez udziału tych ostatnich.
Wszyscy zatrzymani usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.