Jeszcze nikt nie wbił łopaty pod budowę nowego lotniska, ale chętni na łapówki już są

Biznesmeni zażądali 6 mln łapówki za załatwienie kontraktów rządowych przy budowie CPK
Biznesmeni zażądali 6 mln łapówki za załatwienie kontraktów rządowych przy budowie CPK Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
CBA zatrzymało pięć osób, które powołując się na znajomość z parlamentarzystami oferowały koncesje i kontrakty rządowe przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za swoje „usługi” żądali około 6 mln zł łapówki.

Jak informuje portal Onet.pl, wśród zatrzymanych są biznesmeni z Krakowa i Łodzi oraz jeden obcokrajowiec. Do zatrzymania doszło w restauracji w Rzgowie podczas rozmów, które miały doprowadzić do sfinalizowania transakcji i podpisania aktu notarialnego.

6 mln złotych, które chcieli zainkasować przedsiębiorczy biznesmeni, miało być przeznaczone na łapówki dla osób podejmujących decyzje przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym parlamentarzystom i urzędnikom. Kwota ta miała przede wszystkim zagwarantować otrzymanie koncesji na dostawę kruszyw niezbędnych do budowy portu i autostrad, poinformował portal Piotr Kaczorek z CBA.

Nie tylko kontrakt rządowy, ale i SPA
Na tym jednak nie koniec, poza rządowymi kontraktami, inwestorowi zyski miały przynieść wybudowany przy porcie lotniczym ośrodek SPA i termy. Biznesmeni obiecujący wszystkie te koncesje i pozwolenia, oprócz łapówki zażądali również stanowisk menadżerskich i udziałów w mających powstać ośrodkach wypoczynkowych.


Jak powiedział Onetowi Piotr Kaczorek z CBA, dla uwiarygodnienia swoich obietnic, biznesmeni organizowali spotkania i biurach parlamentarzystów, ale bez udziału tych ostatnich.
Wszyscy zatrzymani usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.