Bez ogródek mówią, co myślą o swoich szefach. Ich wyznania nie pozostawiają złudzeń

Pracownicy szczerz opowiadają o warunkach pracy w gastronomii.
Pracownicy szczerz opowiadają o warunkach pracy w gastronomii. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Pracodawcy często narzekają na pracowników, zwłaszcza na tych najmłodszych. Twierdzą, że są roszczeniowi, mają wymagania płacowe powyżej swoich kwalifikacji zawodowych. Czasem też znikają z pracy z dnia na dzień i tyle ich pracodawcy widzieli.

Być może jest to bardziej złożony problem. Dlatego też bliżej przyjrzał mu się „Głos Szczeciński” i spytał młodych pracowników gastronomii, co sądzą o swoich pracodawcach i warunkach zatrudnienia. Wyniki tych rozmów łatwo przewidzieć, ponieważ z podobną historią spotkało się wielu. Jednak znajdą się też pewnie i tacy, głównie pracodawcy, których te wyznania mogą szokować.

Bądź pomysłowy i ucz się
Tylko jak i kiedy? Niestety takim pytaniem najłatwiej odpowiedzieć pracodawcy, który jak wspomina między innymi Alicja, wymaga pracy przez 6 dni w tygodniu w wymiarze 12-16 godzin. Po takiej harówce każdy myśli tylko żeby jak najszybciej dotrzeć do swojego łóżka i wyspać się przed kolejnym dniem ciężkiej pracy.

Rozwiązaniem mogłyby być szkolenia opłacone przez pracodawcę. Mogłyby, gdyby tylko pracodawcy chcieli ponosić ich koszt. O tym wspomina jedna z kucharek, której jedyny kontakt ze szkoleniami polegał na przeczytaniu o nich w ogłoszeniu o pracę. Jak uważa dziewczyna, takie szkolenia to spory wydatek dla pracownika, który dopiero co wkroczył na ścieżkę kariery. Zauważa również, że nie są one pracownikom potrzebne prywatnie, a dla zwiększenia efektywności i poprawienia wyników w pracy. Dlatego też w jej opinii pracodawcy powinni za nie płacić, a jeżeli boją się, że pracownik po nich odejdzie, podpisać umowę lojalnościową.


Jak wyglądają umowy?
Mało kto z zapytanych wiedział jak one wyglądają, bo najzwyczajniej w świecie ich nie dostali. Krzysztof, jeden z barmanów wspomina, że przez dwa miesiące swojej pracy umowy nigdy nie zobaczył. Inny barman mówi, że umowa również była wyłącznie słowna, ale wypłatę zobaczył po raz pierwszy po dwóch tygodniach bezpłatnego okresu próbnego.

Nie licz na podwyżki
Większość z zapytanych przyznawała, że płace były poniżej wszelkich granic przyzwoitości, w niektórych przypadkach było to 4-7 złotych na godzinę i ewentualnie napiwki. Dlaczego ewentualnie? Jeden z kelnerów wspomniał, że przez okres jego „zatrudnienia” napiwki były zbierane do wspólnej puszki, która nigdy nie została otwarta.

Atmosfera pracy nawet jeżeli jest znośna, zmienia się gdy tylko pracownik wspomni słowem o podwyżce, zauważa jedna z byłych pracownic gastronomii. - Takie sytuacje rodzą straszny hejt w stosunku do wszystkich pracodawców z branży, nie mówiąc o samym zatrudniającym. Pracodawca szybko wyłapuje takie rzeczy, atmosfera się psuje i tak kończy się “kariera”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.