Afera o dziwne znaki na swetrach narciarzy. Sportowcy odmówili ich noszenia na igrzyskach

Swetry norweskich narciarzy z nordyckimi runami. Strzałka widoczna na piersi jest używana przez środowiska neonazistowskie.
Swetry norweskich narciarzy z nordyckimi runami. Strzałka widoczna na piersi jest używana przez środowiska neonazistowskie. Foto: Dale of Norway
Wydawałoby się, że norwescy narciarze przygotowujący się do zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu będą mieli większe zmartwienia niż to, jaki założyć sweter. Stało się inaczej – ich ubiory stały się przyczyną międzynarodowej afery.

Wywołała ją – prawdopodobnie kompletnie nieświadomie – firma Dale of Norway szyjąca ubrania dla reprezentacji tego kraju.

Na swetrach sportowców znajdują się symbole z nordyckiej mitologii – runy. Wśród nich runa tiwaz, która oznacza Tyra - jednego z nordyckich bogów wojny. Wygląda niewinnie, to zwykła czarna strzałka, która przypomina grot.

Sęk w tym, że ten symbol upodobały sobie niektóre środowiska nazistowskie, w tym Nordycki Ruch Oporu. Umieszczają tę runę na swoich flagach, ubraniach i różnych gadżetach.

W Norwegii wybuchła wielka awantura. Projektantka Margaretha Finseth chce wycofać kolekcję ze sprzedaży, argumentując, że nie chce, by narodowcy na swoich manifestacjach pojawiali się w swetrach reprezentacji. Cała kolekcja ubrań sportowców jest bowiem dostępna w sprzedaży.

Wielu Norwegów jest jednak oburzonych całą sytuacją. Nie zgadzają się z zawłaszczaniem nordyckich symboli przez grupkę ekstremistów. Sama firma Dale of Norway postanowiła nie wycofywać swetrów ze sprzedaży. Jej dyrektor powiedział, że fakt, iż neonaziści maszerują z norweskimi flagami, nie może oznaczać zakazu ich wywieszania.

Takie stanowisko poparł Terje Emberland, badacz w Holocaust Center w Oslo i ekspert od historii religii. Powiedział, że neonaziści próbują obecnie "zająć" symbole wikingów, tak jak norwescy i niemieccy naziści zrobili w latach 1930 - 40.

Rozwiązanie znalazła Norweska Federacja Narciarska, która orzekła, iż sportowcy sami zdecydują, czy chcą chodzić w swetrach z runami. Wszyscy odmówili ich noszenia.

Co ciekawe, swetry z runami do tej pory słabo się sprzedawały.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.