Polskie miasto udowodniło, że lansowana od lat teza, to bzdura. Zarobili na czymś, co wydawało się niemożliwe

Noc kultury to jedna z tych imprez, która przyniosła Lublinowi największe dochody.
Noc kultury to jedna z tych imprez, która przyniosła Lublinowi największe dochody. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Na dużych imprezach można dużo zarobić. Do takich wniosków doszedł zespół badaczy złożony z socjologów, ekonomistów i filozofów. Miejscem ich badań był Lublin.

Często słyszy się głosy, że do dużych imprez wyłącznie dokłada się z budżetu lokalnego, a zysk nawet jeżeli już jest, to raczej marny. Tymczasem jak udowodnił zespół badawczy, o którego pracach informuje portal „Lublin112.pl”, wcale tak być nie musi. Dzięki pieniądzom uzyskanym z grantu przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeprowadzili badania w Lublinie.

Cztery imprezy i 75 mln złotych
Największe imprezy, którym przyjrzeli się bliżej podczas swojej pracy to: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński. Celem pracy było ustalenie, czy powyższe imprezy kulturalne mają jakikolwiek wpływ na rozwój miasta w różnych sferach. Oprócz tego zbadali też, czy takie imprezy się miastu i mieszkańcom opłacają.

W tym celu na każdy z tych festiwali zostali wysłani ankieterzy. Oprócz tego badacze sami przeglądali materiały promocyjne i rozmawiali z właścicielami lokalnych biznesów. Na podstawie wszystkich danych sporządzili raport, z którego wynika, że turyści odwiedzający Lublin w czasie festiwali zostawili łącznie 75 mln złotych. Większą cześć tej kwoty stanowią wydatki na jedzenie.
Z ankiet wynika również, że większość gości festiwalowych zamierza do Lublina powrócić na kolejne wydarzenia związane z kulturą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.