Zmiany prawa pracy. Rząd chce, byś pracował 48 godzin tygodniowo

Rząd zmienia prawo - znaczna część z nas będzie musiała pracować 48 godzin tygodniowo
Rząd zmienia prawo - znaczna część z nas będzie musiała pracować 48 godzin tygodniowo Foto: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Będą zmiany w kodeksie pracy – znaczna część pracowników będzie musiała pracować tygodniowo nawet o 8 godzin dłużej. Tak zdecydowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która na zlecenie rządu opracowała nowe przepisy.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wiceprzewodnicząca Komisji prof. Monika Gładoch, zapowiedziała, iż po zmianach powstanie nowa kategoria zatrudnionych: pracownicy mobilni, twórczy i badawczy. Ich czas pracy będzie mógł wynosić 48 godzin na tydzień.

Oznacza to albo pracę po ponad 9,5 godziny dziennie, albo harówkę od poniedziałku do soboty włącznie.

Prof. Gładoch twierdzi, że dziś takich pracowników obejmuje 40-godzinny tydzień pracy, ale pod warunkiem, że mają etat. W innym przypadku nie są objęci żadnymi normami. Według niej mogą zyskać etat i lepszą ochronę swoich praw, ale kosztem legalnie wydłużonej pracy. Dodaje też, że pracownicy, którzy zostaną zaliczeni do kategorii mobilnych, twórczych i badawczych, a są już dziś zatrudnieni na etatach mogą na tych zmianach stracić.

Oprócz wymienionych wyżej kategorii pracowników pojawią się także nowe umowy: o pracę sezonową, dorywczą lub nieetatową (praca do 12 godzin na dobę).

Dziennik podaje też, że pracownicy palący papierosy, będą musieli odpracować czas poświęcony na oddawanie się nałogowi.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.