To już plaga. Na potęgę próbujemy kupować od złodziei

Fałszywe sklepy internetowe to już w Polsce plaga
Fałszywe sklepy internetowe to już w Polsce plaga Foto: Pexels.com
W dwa miesiące wykryli aż 118 fałszywych sklepów internetowych. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK alarmuje – złodzieje coraz częściej zakładają fałszywe sklepy internetowe i znikają z pieniędzmi klientów.

Mechanizm oszustwa jest bardzo prosty. Złodzieje zakładają normalnie wyglądający sklep internetowy. Dużą uwagę przykładają do profesjonalnie wyglądającej grafiki. Towary są w dobrych cenach, a jedyną niedogodnością jest wydłużony czas dostawy. Może on sięgać 14 – 21 dni.

Sklepy wabią klientów kupionymi albo sfabrykowanymi pozytywnymi opiniami i komentarzami. Przez kilka tygodni zbierają zamówienia, a potem znikają z pieniędzmi.

Niektóre sklepy faktycznie prowadzą przez jakiś czas normalną sprzedaż, by uwiarygodnić się w oczach jak największej liczby klientów.

Śledztwo niewiele wykaże, bo firmy prowadzące takie sklepy są często zakładane na tzw. słupa, czyli osobę nie mającą świadomości, że stały się przedsiębiorcami. Często są to ludzie wabieni ofertami pracy. Tylko przez dwa miesiące zeszłego roku Narodowe Centrum Bezpieczeństwa w NASK znalazło aż 118 takich fałszywych sklepów – informuje serwis Next.Gazeta.pl.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.