Złomiarzom się opłaca, Polsce nie. Gigantyczne koszty prostego rozwiązania

Polska musiałaby wydać 19 - 24 mld zł na wprowadzenie systemu kaucji za puszki i butelki
Polska musiałaby wydać 19 - 24 mld zł na wprowadzenie systemu kaucji za puszki i butelki Foto: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Wydamy miliardy na zaprzestanie marnowania miliardów – tak można podsumować wieści z Ministerstwa Środowiska. Trwają tam prace nad wprowadzeniem systemu zbiórki butelek i puszek. Ma on kosztować od 19 do 24 miliardów złotych w ciągu 5 lat i już wiadomo, że się nie zwróci.

MŚ rozważa dwie metody wprowadzenia kaucji i zbierania butelek – zarówno plastikowych, jak i szklanych, oraz puszek. Pierwsza miałaby się opierać na sieci 118 tysięcy automatów. Każdy z nich kosztuje od 75 do 160 tysięcy złotych. Ministerstwo oszacowało, że taki system kosztowałby 24 miliardy złotych.

Druga wersja, tańsza o 5 mld złotych, to włączenie w zbiórkę sklepów. Obecnie kaucje za butelki nie są obowiązkowe, działają w niektórych firmach produkujących napoje orzeźwiające i alkoholowe.

Koszty oszacowane przez MŚ obejmują tylko zbieranie i transport części opakowań i odpadów opakowaniowych - pisze Interia.pl.

– Systemy kaucyjne mogą być skutecznym sposobem w pozyskiwania surowców, jednak rozważając korzyści z ich wprowadzenia, pod uwagę należy brać także koszty ich funkcjonowania. Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań pokazała, że planowane wysokie koszty jego wprowadzenia nie równoważą potencjalnych korzyści dla systemu gospodarki odpadami - podsumował Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Dokument zatytułowany "Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań" został opublikowany na stronach resortu środowiska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.