Wiemy, czym zajadają się Polacy. Najdroższa wersja tej potrawy kosztuje 40 tys. zł

9 lutego będziemy jeść pizzę. W ten dzień przypada międzynarodowy dzień tej potrawy.
9 lutego będziemy jeść pizzę. W ten dzień przypada międzynarodowy dzień tej potrawy. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Najprostsza to placek z sosem pomidorowym i serem, za najdroższą na świecie trzeba zapłacić około 40 tys. złotych, a żeby zjeść najostrzejszą, trzeba podpisać oświadczenie. Już dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.


Pewnie większość z nas zastanawia się jeszcze, jak spalić dostarczone pod postacią pączków zbędne kalorie. Wszystkiemu winien tłusty czwartek, w który to tradycja nakazuje się nimi objadać. Istnieje przesąd, że ten kto nie zje pączka w ten dzień, będzie miał nieudany rok. Statystyki nie podają jednak, ilu Polaków swoje niepowodzenia może wiązać z niejedzeniem pączków w tłusty czwartek.

Wczoraj pączki, dzisiaj pizza
Niestety czasu na refleksję mamy niewiele, bo po wczorajszym folgowaniu dzisiaj czeka nas następne. Otóż 9 lutego jest Międzynarodowym Dniem Pizzy.

Ta powszechnie znana potrawa pochodzi z Włoch. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych ponad 1000 lat temu. Jednak nie zawsze wyglądała i smakowała tak jak dzisiaj. Na początku jedzono pizzę z bazylią i serem, później pojawiły się placki z rybą. Do tej jaką znamy dzisiaj pizza zbliżyła się dopiero po sprowadzeniu do Europy pomidorów.

Pizza - królewskie danie
Pierwsze pizzerie pojawiły się Neapolu już w XVIII w. i tak bardzo zaintrygowały swoją ofertą ówczesnego króla Obojga Sycylii, Ferdynanda II Burbona, że jeden z lokali odwiedził on osobiście. To spowodowało znaczny wzrost popularności tego wdzięcznego placka. Jednak to nie jedyne wydarzenie, które łączy pizzę z rodami królewskimi. Otóż pod koniec XIX wieku, jak wieść niesie, jeden z kucharzy postanowił zadedykować pizzę królowej Małgorzacie Sabaudzkiej. Z wysłanych monarchini pizz, najbardziej smakowała jej ta z sosem pomidorowym i mozarellą i stąd też wywodzi się dzisiejsza nazwa „margerita”.


Międzynarodowy Dzień Pizzy w Polsce
Z okazji tego dnia, „PizzaPortal.pl” podzielił się z nami raportem dotyczącym zamówień jedzenia online przez naszych rodaków. Wynika z niego, że aż 52 proc. wszystkich dań zamawianych drogą elektroniczną to dania kuchni włoskiej. W zestawieniu znalazły się oczywiście makarony, ale zdecydowaną przewagę nad nimi utrzymuje pizza.

Najchętniej wybierana przez Polaków pizza to capriccioso, której tradycyjnymi składnikami poza mozarellą są pieczona szynka, grzyby, karczochy i pomidory. Następna w zestawieniu jest królewska margerita, a za nią znajdują się hawajska, pepperoni i salami. Pierwszą dziesiątkę zamyka pizza z kebabem.

Najpopularniejszym dodatkiem wybieranym przez naszych rodaków są pieczarki. Na podium znalazły się również dodatkowy ser i szynka. Co do sosów, to zdecydowanie wygrywa czosnkowy.


Pizza tańsza od dań kuchni polskiej
Średnie wydatki na kuchnię włoską wynoszą, wg danych dostarczonych przez „Pizza Portal.pl” około 38 zł. O złotówkę mniej wydajemy na dostawę dań kuchni tureckiej. Najwięcej płacimy za dania kuchni azjatyckiej, bo aż 55 złotych, prawie o 10 złotych mniej przeznaczamy na kuchnię amerykańską. Polskie przysmaki lądują w połowie stawki, z wydatkami rzędu 43 zł.

Pizza nie dla każdego
Prawdopodobnie najdroższą pizzą na świecie jest pizza „Ludwik XIII”, której cena wynosi 12 tys. dolarów (przy obecnym kursie to około 41 tys. zł). Jej sekret kryje się w cieście, które przygotowuje się na specjalne zamówienie na 72 godziny przed upieczeniem i ekskluzywnych składnikach.Na liście składników używanych do jej przygotowania znajdują się między innymi kawior australijski moczony w szampanie, organiczną mozzarellę di bufala, marynowanego w koniaku homara norweskiego i krewetki. Serwuje się ją z koniakiem najwyższej jakości.

Nie każdy może też zjeść najostrzejszą pizzę na świecie, której skosztowanie wymaga podpisania stosownego oświadczenia. Wiąże się to z papryczkami użytymi do jej przygotowania. O ile najostrzejsze sosy tabasco osiągają wyniki ostrości 5000 w skali Scoville'a, to niepozorne papryczki, które są składnikiem tej pizzy mogą mieć nawet do półtora miliona punktów w tej skali.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.