Za domy i samochód płacił pieniędzmi swoich klientów. Ukradł miliony, ale wyrok sądu zaskakuje

Szwajcarski bankier został skazany za kradzież ponad 140 minionów franków z kont swoich klientów.
Szwajcarski bankier został skazany za kradzież ponad 140 minionów franków z kont swoich klientów. 123RF
Były doradca klienta w banku Credit Suisse, Patrice Lescaudron został skazany przez sąd w Genewie na 5 lat więzienia. Powodem były fałszerstwa, które umożliwiły mu defraudację dziesiątek milionów franków szwajcarskich, powierzonych przez klientów.

Jak informuje Agencja Reutera, Lescaudron na ogłoszenie wyroku przyszedł ubrany w szarą bluzę z logo Ferrari. Za sprzeniewierzone pieniądze klientów banku miał sobie między innymi kupić samochód właśnie tej marki.

Z wyroku ogłoszonego przez sąd w Genewie dowiadujemy się, że został uznany winnym fałszerstw, które doprowadziły do sprzeniewierzenia w sumie 143 mln franków szwajcarskich. Jego klientami byli między innymi były premier Gruzji, Bidzina Iwaniszwili i rosyjski oligarcha Witalij Małkin.
Przez osiem lat kopiował i wklejał w dokumentach podpisy swoich klientów pod poleceniami przelewów, jednocześnie tuszował swoje działania w tak sprytny sposób, że proceder przez 8 lat nie ujrzał światła dziennego.

Zorganizowana siatka?
Pomimo, że dwuletnie śledztwo wykazało, że Lescaudron działał samodzielnie, prawnicy Iwaniszwiliego uważają, że o całym procederze musieli wiedzieć przełożeni doradcy. Dlatego też, uważając, że bank nie podjął odpowiednich działań mających zapobiec wypływaniu pieniędzy z konta ich klienta, zdecydowali się na wystąpienie z pozwem bezpośrednio przeciw Credit Suisse.

Od komentarza w tej historii odciął się prokurator, który stwierdził tylko iż postępowanie przeciwko bankowi toczy się w oddzielnej sprawie.

Imponujący majątek bankiera
Lescaudron zgromadził majątek w wysokości 32 mln franków. W jego skład wchodzą między innymi domy w Szwajcarii i włoskim kurorcie oraz Ferrari, zegarek marki Rolex i wspomniany wcześniej samochód marki Ferrari. Większa część tego majątku została zajęta, a sam bankier został zobowiązany wyrokiem do zwrotu blisko 130 mln franków szwajcarskich.


W związku z wzorowym zdaniem sądu zachowaniem podczas dwuletniego pobytu w więzieniu i współpracę w czasie śledztwa, bankier będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie w 2019 roku. To co najbardziej zaskakuje w wyroku sądu, to brak zakazu wykonywania zawodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.