Rosyjscy naukowcy aresztowani. Próbowali kopać bitcoiny na superkomputerze w bazie jądrowej

Bomba atomowa skonstruowana w zakładach, gdzie naukowcy próbowali kopać kryptowaluty
Bomba atomowa skonstruowana w zakładach, gdzie naukowcy próbowali kopać kryptowaluty Foto: Wikipedia
Rosyjscy oficerowie bezpieczeństwa aresztowali kilku naukowców pracujących w ściśle tajnym rosyjskim zakładzie jądrowym. Podejrzani próbowali użyć jednego z najpotężniejszych superkomputerów w Rosji do kopania bitcoinów.

Aresztowani naukowcy pracowali w jednym z najbardziej tajnych ośrodków w Rosji – w Federalnym Centrum Nuklearnym w Sarowie. To właśnie w tej fabryce na zlecenie Stalina powstała pierwsza bomba atomowa w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Stąd pochodził radioaktywny polon, którym otruto Aleksandra Litwinienkę.

Naukowcy próbowali założyć kopalnię kryptowalut na superkomputerze o mocy obliczeniowej 1 petaflopa, potrafiącego przetwarzać 10 000 000 000 000 000 operacji na sekundę. Wpadli w momencie, gdy próbowali podłączyć superkomputer do internetu. Maszyna jest od niego zwykle odłączona a przy próbie podłączenia włącza się alarm.

To ich zgubiło, zostali przekazani służbie bezpieczeństwa i staną przed sądem.
Federalne Centrum Nuklearne zatrudnia około 20 000 osób. Miasto, w którym się znajduje jest wymazane z map a cały kompleks – silnie strzeżony.

Od dawna pojawiają się pogłoski, jakoby zakłady przemysłowe w Rosji były wykorzystywane do kryptogórnictwa. Jeden z biznesmenów kupić ponoć dwie elektrownie, by dostarczyć energii swoim komputerom do kopania kryptowalut.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.