Możemy mieć kolejny długi weekend. Pomysł katolickiej fundacji już w Senacie

Obecnie świętem wolnym od pracy i handlu są Zielone Świątki. Katolicka fundacja postuluje wydłużenie wolnego o następujący po nich poniedziałek
Obecnie świętem wolnym od pracy i handlu są Zielone Świątki. Katolicka fundacja postuluje wydłużenie wolnego o następujący po nich poniedziałek Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Zmyjmy hańbę komunizmu i zróbmy nowe państwowe święto – apeluje Fundacja Naukowa Katolików "Eschaton". Jeśli ich pomysł poprze Senat, to Polacy zyskają kolejny wolny od pracy weekend.

Projekt w tej sprawie trafił już do Senatu. Na razie trudno ocenić jego szanse na powodzenie, ale mogą być spore. Pomysłodawcy uderzyli bowiem w bardzo patriotyczną nutę.

– Czas najwyższy powrócić do polskiej, chrześcijańskiej tradycji narodowej i zmyć hańbę komunizmu z polskiego kalendarza, aby wszyscy Polacy cieszyli się przywracanymi kolejnymi świątecznymi dniami ustawowo wolnymi od pracy – argumentuje w projekcie szef fundacji dr Marek Mariusz Tytko.

Wolny miałby być drugi dzień Zesłania Ducha Świętego. Wypada on w poniedziałek, więc zyskalibyśmy kolejny przedłużony weekend na przełomie maja i czerwca.

"Rzeczpospolita" informuje, że dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą (a potocznie Zielonymi Świątkami), jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (tak więc przypada również w niedzielę).

W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy. Drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w 1951 roku. Teraz twórcy projektu chcą to zmienić i powrócić do danej tradycji.

Fundacja dodaje, że drugi dzień Zielonych Świątek obchodzono od 1925 roku jako dzień wolny, a zmienili to dopiero komuniści. To święto jest dniem wolnym m.in. w Holandii i Szwajcarii.
Politycy na razie unikają jednoznacznego komentowania tego pomysłu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.