Mit o rosnących płacach. Stówa miesięcznie to wielka podwyżka?

Realnie płaca netto statystycznego Polaka wzrosła w 2017 jedynie o 100 zł miesięcznie
Realnie płaca netto statystycznego Polaka wzrosła w 2017 jedynie o 100 zł miesięcznie Fot. Filip Klim / Agencja Gazeta
W 2017 roku statystyczny Kowalski musiał się zadowolić kwotą 3042 zł na rękę. Takie były – według Głównego Urzędu Statystycznego – średnie zarobki Polaków. Niby więcej, niż rok wcześniej, ale sporą część "premii" zjadła inflacja.

GUS podał, że średnie zarobki Polaków wynosiły 4271,51 zł brutto miesięcznie. Od tego trzeba odliczyć 585,26 zł, które trafiają na konta ZUS. To składki: emerytalna, rentowa, chorobowa. NFZ zabierał nam kolejna 331,37 zł a fiskus (jako zaliczkę na podatek dochodowy) – 312 zł. Zostaje 3042 zł – wylicza Money.pl.

W porównaniu z 3016 rokiem nasze pensje wzrosły o 5,5 proc. Niestety po uwzględnieniu inflacji nasza siła nabywcza urosła jedynie o 3,4 proc. W praktyce oznacza to, że przeciętny Polak w 2017 roku zarabiał o 100 zł miesięcznie więcej, niż rok wcześniej.

Okazuje się też, że większe firmy płacą lepiej. Wcześniej GUS podał średnie zarobki Polaków w tzw. sektorze przedsiębiorstw. Pod tym pojęciem kryją się firmy, które zatrudniają minimum 9 osób. W takich przedsiębiorstwach średnia płaca brutto wynosiła 4530 zł brutto, czyli 3223 zł netto. Doliczenie pracowników z mniejszych firm mocno obniżyło ten wskaźnik.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.