Masz Maca, masz problem. Z fiskusem się nie rozliczysz

Przedsiębiorcy pracujący na Macach mają problem - ich komputery nie obsługują programu do wysyłania deklaracji JPK
Przedsiębiorcy pracujący na Macach mają problem - ich komputery nie obsługują programu do wysyłania deklaracji JPK Foto: Pexels.com
Do 26 lutego setki tysięcy polskich przedsiębiorców muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Wielu z nich ma problem, bo musiałoby wydać dodatkowe pieniądze, by w ogóle ten obowiązek spełnić. Program do wysyłania JPK działa tylko w systemie operacyjnym Windows.

Tymczasem wielu przedsiębiorców pracuje na sprzęcie firmy Apple, pod kontrolą systemu operacyjnego MacOS. Są one szczególnie chętnie używane od obróbki obrazu i materiałów wideo, ale nie tylko.

Użytkownicy cenią je za szybkość i stabilność działania oraz wygodę wielu rozwiązań. Niestety Ministerstwo Finansów nie podzieliło ich entuzjazmu i wypuściło bezpłatną aplikację e-mikrofima jedynie w wersji przeznaczonej dla systemów Windows.

JPK na MacOS nie rozliczysz

Mniejszy problem mają posiadacze komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Oni mają przynajmniej możliwość zainstalowania aplikacji Klient JPK 2.0, która służy do konwersji i wysyłania JPK_VAT. Ale nie da się jej uruchomić na komputerze z MacOS.

W efekcie przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w stosunkowo drogie komputery wyszli na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Okazuje się, że na razie nie mają innego wyjścia, jak dokupienie drugiego komputera z Windowsem i używanie go do wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w TVN24BiS, że przygotowało aplikację z myślą o użytkownikach systemu Windows, mając „na uwadze, że ponad 90 proc. użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows oraz Linux. Stąd decyzja, że to system Windows jest wspierany w pierwszej kolejności".


Sęk w tym, że jak na razie nie ma „drugiej kolejności” i dopiero „przy dalszych pracach nad aplikacją zostanie rozważona możliwość wykorzystania także innych systemów, w tym w szczególności Mac OS". A takie słowa nie oznaczają, że aplikacja dla MacOS w ogóle powstanie.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.