Polacy pokochali tę rozrywkę dla dorosłych. To ewenement na skalę światową

Polska jest światowym ewenementem jeśli chodzi o rozwój escape roomów. Działa ich u nas już ok. tysiąca
Polska jest światowym ewenementem jeśli chodzi o rozwój escape roomów. Działa ich u nas już ok. tysiąca Fot. Marta Dudzińska / Agencja Gazeta
W Polsce musiało strasznie brakować inteligentnych zabaw dla dorosłych, skoro tak szybko rozwinęła się u nas branża escape roomów. Jej tempo jest najwyższe w Europie i prawdopodobnie na świecie. Działa u nas już ok. tysiąca pokoi.


Pierwsze escape roomy pojawiły się w Polsce w 2014 roku i od samego początku zaczęły szybko zyskiwać na popularności.

– W 2017 roku mamy kolejny etap boomu escape roomów. Ich liczba względem roku 2016 wzrosła dwukrotnie. Co daje nam blisko 1 tys pokoi w całej Polsce. Pomimo tego, że branża w kwietniu będzie miała dopiero 4 lata, to mamy do czynienia z 3 generacjami pokoi – tłumaczy w rozmowie z AIP Bartosz Idzikowski, Lockme.pl

Pierwsza generacja escape roomów to proste pokoje z kłódkami i zagadkami. W drugiej do użytku zaprzęgnięto elektronikę, pozwalającą rozwiązywać zadania i je zadawać. Obecnie twórcy escape roomów postawili na rozbudowaną fabułę i scenografie a nawet współuczestnictwo aktorów w grze.

– To co w tej chwili możemy przeżyć w pokoju, to coś na zasadzie filmu, na który do tej pory chodziliśmy do kina. Dzięki rozwojowi branży możemy stać się aktorami w takim filmie – mówi Idzikowski.

Escape roomy to też świetny pomysł na biznes. Jak wynika z opracowania Lockme.pl, w Polsce dominują trzy sposoby prowadzenia działalności escape roomów: prowadzenie pojedynczego punktu, sieć franczyzowa oraz sieci pokoi. Najpopularniejszym jest cały czas prowadzenie przez właściciela pojedynczego punktu z jednym bądź kilkoma pokojami.


Aktualnie działa kilka dużych sieci franczyzowych, a wiele mniejszych punktów szuka możliwości rozwinięcia się właśnie poprzez nawiązanie współpracy franczyzowej.

Ich potencjał dostrzeżony został przez duże korporacje i marki, jak Sony Pictures Entertainment, które stworzyło escape room na potrzeby promocji nowego Jumanji, czy ING Bank Śląski, który wykorzystuje „pokoje ucieczki” do rekrutacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.