Jeszcze taniej, i jeszcze taniej. Nowy format sklepów ma przywrócić Tesco rynkowy blask

Tesco eksperymentuje z nową siecią dyskontów. Na początek w Wielkiej Brytanii
Tesco eksperymentuje z nową siecią dyskontów. Na początek w Wielkiej Brytanii Fot. 123rf.com
Dotychczas Tesco starało się lokować gdzieś pośrodku – między dyskontem a luksusowymi delikatesami. W przypadku brytyjskiej sieci nie przynosiło to jednak oczekiwanych efektów. Firma traciła rynek w Wielkiej Brytanii, gdzie z rynku zaczęły wygryzać ją Lidl i Aldi, ale też i w Polsce, gdzie regularnie słyszymy o zamykaniu kolejnych sklepów sieci. Być może zatem brytyjską firmę czekają daleko idące zmiany – wiele zależy od wyników startującego właśnie pilotażowego projektu.

Menedżerowie Tesco postanowili podjąć rękawicę, ale na polu karnym drużyn przeciwnych: Tesco chce rozwinąć własną sieć dyskontów, na początek na Wyspach. Brytyjczycy chcą podchwycić najważniejsze elementy strategii rywali – ograniczenie oferty produktowanej, przy jednoczesnym dalszym obniżeniu ceny, które byłoby uzasadnione m.in. mniejszymi kosztami logistyki.

Nowa sieć dyskontów na Wyspach
O sprawie pisze „The Sunday Times”. W Wielkiej Brytanii Tesco jest potęgą: posiada 28 proc. udziały w rynku, ale pozycja brytyjskiej sieci stopniowo słabnie pod naporem niemieckich konkurentów.

Nie inaczej jest jednak w Polsce – podkreślają Wiadomości Handlowe. Tyle że tu Tesco traci na korzyść Lidla i Biedronki i z roku na rok słabnie, choć przed ćwierćwieczem była jedną z pierwszych zachodnich sieci, jakie pojawiły się nad Wisłą. Przykładowo, na początku lutego firma poinformowała o zamknięciu 18 placówek. Branża powątpiewa, czy Tesco zaryzykuje wprowadzenie nowego formatu – co wiązałoby się najprawdopodobniej ze stworzeniem nowego brandu – w Polsce. Z drugiej jednak strony, jeżeli wynik eksperymentu na Wyspach okazałby się pozytywny, zapewne nowy format Tesco rychło pojawiłby się na innych rynkach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.