Co za absurd. Do Biedronki w niedzielę wejdziesz tylko z biletem?

Chcemy działać bez omijania przepisów - podkreślają menedżerowie firmy Jeronimo Martins Polska.
Chcemy działać bez omijania przepisów - podkreślają menedżerowie firmy Jeronimo Martins Polska. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Ustawodawcy pozostawili niewiele furtek do ominięcia zakazu handlu w niedzielę. Sprzedaż na dworcach kolejowych i autobusowych pozwoli działać sprzedawcom „w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych”. Sprawa nie dotyczy wyłącznie Biedronki lecz innych popularnych sieci, jak np. Rossmana, które często mają sklepy na dużych dworcach, np. Centralnym w Warszawie.

O zgrozo, myśl ustawodawcy w tej sprawie pofrunęła swobodnie jak ptak: mianowicie legalnego zakupu w takiej placówce mógłby dokonać jedynie podróżny, i to odjeżdżający danego dnia z dworca. Sprzedanie produktów przypadkowej osobie, nie daj Boże miejscowemu, byłoby już łamaniem przepisów.

Czym jest obsługa podróżnych?
Co to oznacza? Być może sprzedaż taką jak w strefie duty free na lotnisku, czyli za okazaniem biletu przy dokonywaniu płatności. Być może sklep mógłby wprowadzić czytniki skanujące kod kresowy blankietu biletowego. W ostateczności można zawsze ustawić przy drzwiach „biletera”. Ale – gdyby stosować dosłownie zapisy ustawowe – co w sytuacji, gdy czyjś pociąg odjeżdża kilkanaście minut po północy? Czy wciąż będzie to „ten sam dzień”? A jeśli podróżny właśnie przyjechał i nieopatrznie wyrzucił bilet?
– Ustawodawca nie wyjaśnia, co w jego rozumieniu oznacza bezpośrednia obsługa podróżnychcytuje opinię prawnika dziennik „Fakt”.

Nie masz biletu? Nie kupisz
– Zakładając, że Jan Kowalski, podróżujący z Warszawy do Krakowa, będzie chciał w tym sklepie kupić produkty spożywcze na czas podróży, to nie będzie z tym problemu. Ale kiedy do sklepu przyjdzie klient tylko dlatego, że inne punkty handlowe w mieście były zamknięte i podróżnym tak naprawdę nie jest, to już sprzedaż takiej osobie byłaby wykroczeniem przeciw ustawie. Trudno powiedzieć czy właściciele sklepów zdecydują się na podjęcie ryzyka w tym temacie – kwituje prawnik.


Jeronimo Martins Polska zastrzega, że firma wciąż analizuje tę kwestię i finalne decyzje jeszcze nie zapadły. Właściciel sklepów Biedronka zastrzega oczywiście, że nie ma zamiaru obchodzić prawa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.